Pragasón

Hudba

LA MÚSICA CUBANA

V zimě roku 2000 se dala dohromady parta nadšenců s cílem vytvořit velkou salsovou kapelu. Začátky byly těžké, zato velmi veselé. Skupina se jmenovala "Cuba libre" a obsazení bylo různé. Mezi zakládajícími členy byli Jirka Pilař, Miriam Fadil el Alaoul, Biellele Makosso a další.
V roce 2001 se přejmenovali na Pragasón, aby to vystihlo podstatu kapely: skupina hudebníků žijící v Praze a hrající kubánskou hudbu - Son cubano. Rok 2003 začal příznivě pro kapelu a to hned na začátku roku účinkováním v pořadu TV Primy a také koncertem v rámci filmového festivalu FEBIOFEST 2003. Rok 2004 - Koncert v rámci filmového festivalu FEBIOFEST 2004. Další grandiózní koncert byl na plážovém plese "Karibik" ve velkém sálu Lucerny pro cca. 3.000 lidí. Různé koncerty v rámci Mezinárodního Filmového festivalu Karlovy Vary 2004. Rok 2005 - 2007 různé vystoupení na festivalech, v kubánské restauraci La Bodeguita del Medio, v restauraci La Casa Argentina a další. Účinkování na soukromných akci, výměna hudebníků, rozšíření skupiny na 7 stalých členů.
V roce 2007 trumpetista Franta Schejbal zakládá F.S.O. - Franta Schejbal Orchestr, která za pomocí skupiny Pragasón tvoří větší hudební těleso, hrající kubánskou hudbu a latin jazz velkých významných orchestrů své doby, jako Tito Rodriguez, Tito Puente, Damasco Perez Prado a další. Tento orchestr poskytuje další možnosti hudebníkům se vzdělávat v této oblasti. V letě roku 2007 vzniká 1 CD skupiny Pragasón Live, nahrané živě za jeden den, který oslavil velký úspěch na festivalech v Linci, Villachu a Bruck an der Mur v Rakousku. Další vystoupení na festivalech, Linec Bruck an der Mur v Rakousku a Landshut v Německu, mimo jiné.

 Pragasón hraje kubánskou hudbu ze začátku a poloviny 20.století se zvláštním zvukem daným různorodostí hudebníků, kteří působili v kapele a kteří pocházejí z různých koutů zeměkoule. Skupina též spolupracuje s taneční skupinou "Tradición", se kterou obohacuje koncert různými vystoupeními a výukou tance během produkce.

Účinkují

Jorge Concepcion - zpěv, malé perkuse
František Schejbal - trumpeta, vokaly
Petr Smetáček - perkuse, vokaly
Jarda Kovařík - basová kytara
Jakub Šelméczi - klávesy, vokaly

Termíny