Magistr Kelley ožívá na hradě Křivoklát

Volný čas, Pro děti

Noční divadelní představení v historických interiérech (prohlídkových tras) s tajemnou postavou hradu Magistrem Edwardem Kelleym. Začátky od 20, 21, 22, 23 hodin v termínech 4., 5. a 19. července, 8. a 30. srpna. Doba trvání 50 minut.


http://www.krivoklat.cz/

Magistr Kelley a jeho útek z křivoklátského vězení

Kelley

Hrad Křivoklát byl jedním z nejvýznamnějších královských hradů. K tomuto hradu se váže příběh věhlasného alchymisty magistra Kelleyho, který se na hrad dostal v době, kdy sloužil jako obávané vězení. Kelley nejen že prošel křivoklátskými kobkami, ale pokusil se i o útěk. Příběh magistra Kelleyho nechají na Křivoklátě ožít v letošním červenci a srpnu při nočních prohlídkách.

 

Omezená kapacita – využijte ONLINE nákup vstupenek, nebo navštivte PŘEDPRODEJNÍ MÍSTA a získáte ZDARMA VSTUPENKU na prohlídku

Předprodej hrad KřivoklátKoncerty, divadelní představení a další akce začínají většinou ve večerních hodinách v prostorách nádvoří hradu. Během akcí je zajištěno i dostatečné občerstvení. Místa k sezení na židlích (dolní nádvoří) - 200 míst, ostatní ke stání. Sezení je možné na trávnících celého nádvoří. Koncert se koná za jakéhokoli počasí, vstupné se vrací jen v případě úplného zrušení vystoupení před jeho začátkem. Změna programu vyhrazena.

Křivoklátskými kobkami prošly desítky vězňů všech stavů i náboženských vyznání. V té době se jako vězeň dostal na Křivoklát také věhlasný alchymista od dvora císaře Rudolfa II., magistr Kelley. Kelley, vlastním jménem Edward Tabolt, byl lékárnickým laborantem původem z Anglie. Svojí vlast však musel opustit, z důvodu podezření z padělání listin. Cestou se seznámil s astrologem a matematikem Johnem Deem, který ho doporučil na dvůr Viléma z Rožmberka. Kelley se těšil veliké přízni a jeho sláva se brzy donesla až k samotnému císaři, a tak se roku 1584 poprvé objevuje na dvoře Rudolfa II. Císaře uchvátil svými alchymistickými pokusy a snadno ho přesvědčil, že dokáže přeměnit železnou rudu na zlato. Císařské pokladnice se mu otevřely dokořán.

Jeho nákladný život se však brzy stal trnem v oku mnoha dvořanů a ti začali Kelleyho u císaře pomlouvat. Císaři už také pomalu docházela trpělivost, když se výroba zlata stále nedařila. A tak jak alchymistovi císařova přízeň rychle stoupla, začala nyní stejně prudce upadat. Poslední kapkou bylo, když Kelley zabil v souboji dvořana Hunklera a to i přes císařův zákaz konání soubojů. Kelley byl zatčen a uvězněn na Křivoklátě. Na hradě byl alchymista vyslýchán právem útrpným a k jeho výslechu byl údajně přizván i známý pražský kat Jan Mydlář. Kelley nakonec slíbil, že provede transmutaci železné rudy ve zlato. Byl proto přemístěn z vězeňské kobky do věže Huderky, kde mu byla zřízena laboratoř. Jeho manželka Johana mu na Křivoklát propašovala v jídle zlatý prach, který měl posloužit k chystanému pokusu. Zlatého prachu však nebylo dost a tak se Kelley rozhodl k útěku.

Chcete-li se dozvědět, jak to s Kelleym dopadlo, zda se mu podařilo z Křivoklátu utéct a nebo přeci jen nakonec dosáhl přeměny železné rudy ve zlato, vypravte se na hrad Křivoklát, v červenci a srnu, kdy při nočních prohlídkách zde oživí alchymistův příběh.

Kelley Kelly na útělu z křivoklátského vězení Klley
Kelly vyrábí zlato Rudolf a Stradová
Termíny