Výstava fotografií Melancholie severu

Výstava

Melancholie severu

Vladimír Vojíř - výstava fotografií

 

1. 7. - 31. 8. 2014

Vladimír Vojíř se narodil v Pardubicích. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a Fakultu žurnalistiky UK v Praze. V České televizi pracoval více než 20 let jako manažer zahraničních koprodukcí.

Věnuje se převážně fotografování severních polárních oblastí. Uspořádal již téměř čtyřicet samostatných výstav v České republice a jednu kolektivní ve Stockholmu. V posledních letech svou arktickou kolekci vystavuje převážně na českých hradech a zámcích - Červená Lhota, Český Krumlov, Hořovice, Rožmberk, Střekov, Zvíkov, Žirovnice a také v klášteru v Ostrově.

Jeho fotografie byly rovněž publikovány a Vladimír Vojíř za ně získal řadu ocenění na tuzemských soutěžích a výstavách. Všechny vystavované fotografie byly pořízeny klasickou technikou.

Na Horním Hradě (Hauenštejn) fotograf představuje svoji arktickou kolekci, která je věnována právě oblastem za severním polárním kruhem - Špicberkům, Lofotským ostrovům, Islandu či severnímu Norsku.

Po dlouhých desetiletích nezájmu se Arktidě dnes dostává velké pozornosti světových médií. V souvislosti s globálním oteplováním může totiž tato oblast v budoucnu výrazně ovlivnit život na celé planetě. Vzhledem k obrovským zásobám ropy nelze vyloučit ani případný střet velmocenských zájmů.

Fotografie Vladimíra Vojíře z dalekého severu jsou trochu jiné, než ty, které můžeme běžně vidět. Asi vás neoslní úžasnými záběry na norské fjordy, nejsou plné slunce a modré oblohy jako propagační obrázky cestovních kanceláří. Osloví však svojí poetikou, melancholií, zasněností lofotských skal, drsnou krásou islandských plání nebo přímo černobílou grafikou ušpiněných ledovcových splazů na Špicberkách.

Více o autorovi a jeho výstavách najdete na webových stránkách: www.vova.cz

Termíny