Zeurítia

Hudba

LATIN, BOSSA NOVA

www.zeuritia.com/en/

Myšlenka začít zabývat se bossa novou mě poprvé napadla, když jsem poslouchala nahrávky Joao Gilberta a Tom Jobima. Fascinovaná rytmem, jazykem a lehkostí melodií, která se mi zdála být tak blízká. Začala jsem se podle sluchu učit brazilské texty a s manželem, tehdy ještě spolužákem Liborem Šmoldasem, jsme společně začali hrát bossa novu v duu.

Začalo nám hodně záležet na tom, aby hudba kterou hrajeme byla autentická, tím myslím texty v brazilské portugalštině, kterou jsem začala studovat a správné rytmy a akordy písní. Chtěli jsme, aby naše hudba vyrůstala z kořenů brazilské hudby, ale aby zároveň obsahovala moderní prvky z jazzu a dalších žánrů. Šli jsme více do hloubky, stahovali jsme staré nahrávky, přemýšleli o nových aranžmá, začali poslouchat desky Eliane Elias, Oscara Castro-Neves, Ellis Reginy a Marii Rity. Díky nabídce zahrát si ve větším obsazení se po čase duo rozrostlo na kvartet. Libor zaranžoval písničky, které jsme hráli a kapela byla na světě. Dříve nesla název Bossa nova Sensation, ale abychom nebyli zaškatulkováváni pouze do tohoto žánru, název jsme zrušili. Nyní moje kapela vystupuje pod mým profesním pseudonymem Zeurítia. Jméno Zeurítia pochází ze starého jazyka a znamená mimo jiné rovnováhu mezi mužem a ženou.

Kapela se ku příležitosti festivalů a velkých pódií rozrůstá na septet s perkusemi, ukulele a piánem nebo fender piánem. Za svou krátkou existenci máme již za sebou úspěšné vystoupení na festivalech Prague jazz week, Jazz goes to Town, Jazz Na Ulici, Žižkov meets Jazz. Kromě toho pravidelně vystupujeme v pražských klubech.
Přesto, že na svých koncertech zpívám převážně v brazilské portugalštině, jazykem, kterým v České republice málokdo hovoří, tvoří mé publikum v jazz klubech převážně Češi. Jak říká Richard Bona, hudba je jazyk, kterému rozumí každý!

 

 

LATIN, BOSSA NOVA

www.zeuritia.com/en/

The idea to pursue bossa nova occurred to me for the first time while I was listening to records by Joao Gilberto and Tom Jobim. I was fascinated by the rhythms, language and lightness of melodies that seemed so familiar. I attempted to learn the Brazilian lyrics by ear and, with my husband, who was at that time still „just“ my classmate, we began to play bossa nova as a duo. We began to really care about the authentic sound, by which I mean the lyrics in Brazilian Portuguese and correct rhythms and chord progressions.

We wanted our music to be growing from its Brazilian roots, but also to be informed by modern trends in jazz and other genres. So we went deeper: we dissected old recordings, contemplated new arrangements and began to listen to recordings by Eliane Elias, Oscar Castro-Neves, Ellis Regina and Maria Rita. Thanks to an offer to perform with a rhythm section, our duo gradually became a quartet. Libor wrote arrangements for the tunes that we played and our band was born.

At festivals or on a larger stage, the band swells up to a septet, with percussion, ukulele and piano or Fender piano added to the regular line-up. Although the band has been around a short time, we’ve already had successful performances at festivals such as Prague Jazz Week, Jazz Goes to Town, Jazz on the Street, and Žižkov Meets Jazz. In addition to festival performances. Despite of my prevalent singing in Brazilian Portuguese, a language very few people in Czech Republic speak or understand, our jazz club audiences are largely Czech. As Richard Bona puts it: „Music is a language that’s understood by everybody.“

Účinkují

Zeurítia - zpěv

Libor Šmoldas - kytara 
Jan Andr - piano
Jan Jakubec - basa
Tomáš Hobzek - bicí

 

Zeurítia - voc

Libor Smoldas - guitar
Jan Andr - piano
Jan Jakubec - bass
Tomas Hobzek - drums

Termíny