Výstava RUDOLF DZURKO Století pohrom – století zázraků

Výstava

Výstava Století pohrom – století zázraků Rudolfa Dzurka 

V rámci festivalu Khamoro proběhne v úterý 27. května 2014Muzeu Kampa vernisáž výstavy Století pohrom – století zázraků, loni zesnulého naivního malíře, Rudolfa Dzurka. Jedná se o první retrospektivní výstavu jednoho z nejvíce ceněných romských výtvarníků vůbec, celková hodnota Dzurkova díla se počítá v milionech. Výstavu zaštiťuje odborně Muzeum romské kultury a hlavním spolupořadatelem je organizátor festivalu Khamoro, Slovo 21.

„Obrazy Rudolfa Dzurka jsou tvořeny unikátní technikou lepení barevné skleněné drtě na skleněné tabule. Tím je dáno, že to jsou objekty velmi křehké a citlivé na transport,“ vysvětluje kurátorka výstavy Jana Horváthová z Muzea romské kultury. „Také proto je výstava, která se připravuje pro pražské Muzeum Kampa, výjimečnou a ojedinělou příležitostí Dzurkovo dílo vidět,“ dodává.

Loni zesnulý Rudolf Dzurko (1941-2013) pocházel z tradiční hudebnické rodiny z romské osady v Pavlovicích na východním Slovensku. Od roku 1945 žil v severních Čechách, kde pracoval jako dělník ve zdejších sklářských závodech. Od počátku 70. let se začíná věnovat tvorbě obrazů z barevné skleněné drtě, tvoří také sochy ze dřeva a pískovce. Jeho dílo ho proslavilo již za života, absolvoval řadu samostatných výstav a jeho díla jsou součástí sbírek řady renomovaných muzeí a galerií.

 

Dzurkova díla bude možné shlédnout v Muzeu Kampa od 27. května až do 22. června 2014.

V brněnském Muzeu romské kultury pak od 23. října 2014 až do 22. února 2015. 

Další dokumenty k akci

  
Termíny