Zavzpomínejte s Ferdinandem na 100 let od atentátu, který začal psát nové dějiny Evropy

Pro děti

V sobotu 31. května 2014 v Benešově vypukne velkolepá vzpomínková akce 100 let od atentátu na Františka Ferdinanda d‘Este. Zažijete příjezd samotného arcivévody, prohlídku zámku Konopiště, výcvik kavalérie u kasáren, lidovou veselici, ale třeba i inspekci pivovaru. Pít se bude na smutek hlavně černé pivo. Jak jinak než Ferdinand.

Od smrti arcivévody Františka Ferdinanda letos uplyne už 100 let. Se svou ženou Žofií z Hohenbergu zahynul rukou atentátníka Gavrila Principa 28. června 1914 v Sarajevu. Tragická událost byla jednou z příčin první světové války. Ale jaký vlastně byl František Ferdinand, následník rakousko-uherského trůnu? Voják, lovec, manžel, ale také majitel konopišťského panství a benešovského pivovaru.

Mnoho otázek z historie zodpoví vzpomínkové akce, které u příležitosti výročí jeho tragické smrti připravuje město Benešov ve spolupráci s partnery. Od dubna do listopadu se uskuteční výstavy, besedy, pietní shromáždění a mše. A jedním z vrcholů bude 31. května právě mezinárodní setkání klubů vojenské historie nazvané Mým národům 1914 – Benešov 2014, které by nemělo ujít vaší pozornosti. Již tradičně se v tyto dny bude v rámci akce pít hlavně černé pivo. Na smutek a na Ferdinanda.

Jak je tomu již tradičně, i letos v rámci výročí atentátu vyrazí z nádraží Praha-Braník nostalgický historický parní vlak Ferdinand, který má cílovou stanici na zámku Jemniště. Ten, kdo by chtěl, může vystoupit v Benešově a po předchozí rezervaci navštívit Pivovar Ferdinand. Speciální vlaková souprava tentokrát vyjede dvakrát, a to 24. května a 30. srpna. V každém vlaku bude opět zařazen bufetový vůz, kde se bude točit Ferdinandova jedenáctka nebo točená malinovka Ferdináda.

Na trati se můžete nejen pobavit, ale také dozvědět mnoho zajímavých informací. Program na trase vlaku cestující zavede do Jílového u Prahy, kde si budou moc prohlédnout těžebnu zlata, za zhlédnutí stojí zejména trasa Zlaté štoly sv. Josefa. Další zastávkou na trati parního vlaku Ferdinand může být ve vojensko-technickém muzeu v Lešanech, zřícenina hradu opředená mnohými mýty, Zbořený Kostelec. Pro vyznavače adrenalinu je zde možnost zapůjčení výletní loďky nebo v Benešově výjezd ekovláčkem. Milovníci piva jistě uvítají prohlídku Pivovaru Ferdinand, kde je pro návštěvníky připravena malá ochutnávka piva. „ Věřím, že se nám i letos podařilo připravit zajímavou trasu se skvělým programem, kde se pobaví celá rodina. Děti ocení jízdu vlakem, maminky historii, kterou vlak dýchá a tatínkové degustaci piva. Celý výlet je koncipován tak, aby byl dosažitelný všem a všichni si přišli na své,“ dodává za České dráhy  Josef Lemberk.

Znalci piva a historie budou moci přijít do pivovaru i bez rezervace a to v pátek 30. května na Den otevřených dveří. Zkušení pivovarníci nabídnou návštěvníkům exkurzi do hlubin skutečného piva, degustaci svých prémiových ležáků a prohlídku pivovarských budov.

Máte-li rádi neotřelé zážitky, neváhejte si včas rezervovat místo, jízda historickým parním vlakem a prohlídka pivovaru bude stát za to. Více o exkurzích a přesných časech odjezdů a příjezdů vlaků najdete na stránkách www.pivovarferdinand.cz nebo na www.parnijizdy.ic.cz.

Termíny