PŘIPOMEŇTE SI HRDINSTVÍ SIRA NICHOLASE WINTONA V AFI PALÁCI A PODPOŘTE JEHO NOMINACI NA NOBELOVU CENU MÍRU

Volný čas

Tuto středu 7. května 2014, v předvečer výročí konce 2. světové války, proběhne v AFI Paláci podpisová akce na podporu nominace Sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru 2014. Sir Nicholas Winton v roce 1939 zachránil z nacisty okupovaného Československa 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů. Návštěvníci AFI Paláce budou mít možnost setkat se s jedním ze zachráněných dětí osobně. Během odpoledne vystoupí také chlapecký pěvecký sbor BONIFANTES.

„Příběh Nicholase Wintona je natolik silný, že inspiroval, inspiruje a bude inspirovat i nadále. Na motivy jeho příběhu vznikl v roce 1999 i film Všichni moji blízcí, který natočil slovenský režisér Matej Mináč. Svůj příběh bude v AFI Paláci vyprávět také jedna ze zachráněných dětí, paní Zuzana Marešová,“ říká Jana Michalcová, marketingová manažerka AFI Paláce.  

V rámci programu vystoupí také pardubický pěvecký chlapecký sbor BONIFANTES. Sbor založil sbormistr a umělecký vedoucí Jan Míšek v roce 1999. BONIFANTES se velmi rychle zařadili mezi špičková sborová tělesa evropského formátu. V roce 2010 vznikla Základní umělecká škola BONIFANTES, která si klade za cíl připravit žáky pro úspěšnou činnost v koncertních skupinách sboru. Mezi úspěchy sboru patří různé koncertní turné a účast ve filmech a operách. Sbor se představuje na mezinárodních soutěžích a festivalů včetně Smetanovy Litomyšle.  

Příběh Nicholase Wintona:

Nicholas Winton se narodil 19. 5. 1909 v Londýně do židovské rodiny. Pracoval jako realitní makléř, hodně cestoval a nakonec se usadil ve své rodné Anglii. V roce 1938 se díky svému příteli seznámil se situací v Československu a okamžitě začal pomáhat. V Praze si zřídil kancelář, aktivně kontaktoval zahraniční ambasády s cílem zajistit azyl co nejvíce lidem. Podařilo se mu domluvit se s britskými ambasadory, ačkoliv možnosti byly velmi omezené. Hranice směly překročit pouze děti a za každé muselo být zaplaceno 50 liber. Jeho kancelář se brzy začala plnit rodiči, kteří chtěli své děti za každou cenu zachránit. Vznikly archy plné fotek a informací o dětech a britské rodiny si mohly  vybrat dítě, které chtějí adoptovat. Vše ale muselo probíhat rychle. Winton zajistil všem dětem víza, která někdy musel i padělat, a vypravil vlaky. Osm vlaků úspěšně projelo přes Německo a Francii do Velké Británie, kde se děti dostaly do nových, bezpečných domovů. Poslední, devátý vlak, s 250 dětmi do Británie nedojel, protože 1. 9. 1939 vypukla druhá světová válka. I přesto, že se poslední vlak nepodařilo vypravit, zachránil Nicholas Winton svými činy 669 československých dětí. Po válce se vrátil do Británie a celá léta o vypravených vlacích nikomu neřekl. Až jeho žena Greta našla náhodou na půdě spisy s fotografiemi dětí a díky ní se o hrdinství Nicholase Wintona dozvěděl celý svět. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil na soukromé návštěvě Prahy Řád T. G. Masaryka a ve své rodné zemi byl Winton královnou povýšen do šlechtického stavu s právem užívat titul Sir. Sir Nicholas Winton je dodnes přesvědčen, že to, co vykonal, byla samozřejmost. 

www.afi-palac.cz

www.nicholaswinton.eu

Kontakty

www.afi-palac.cz

Termíny