Velikonoční výlet do Tišnova za obrazy Josefa Jambora

Výstava

Josef Jambor (18871964) patří k poslední generaci české krajinářské školy. Jeho obrazy z milované Vysočiny okouzlí dokonale zvládnutou malířskou technikou nejen odborníky, ale každého vnímavého diváka nekonečnými výhledy do krásné krajiny Českomoravské vrchoviny a Tišnovska. Při příležitosti padesáti let od umělcova úmrtí připravila Galerie Jamborův dům a Muzeum města Tišnova hned dvě přehlídky malířova díla.

Vcházení do obrazů v Galerii Jamborův dům Do galerie, která dnes sídlí na místě původního Jamborova ateliéru, se vrátila část ze souboru čtyřiceti obrazů, které malíř velkoryse odkázal městu Tišnovu, doplněná o několik dalších pláten z Podhoráckého muzea v Předklášteří, z Horácké galerie v Novém Městě na Moravě a ze soukromých zápůjček.

Autorem koncepce je krajinný ekolog doc. Jan Lacina, jehož několikaleté úsilí najít a zdokumentovat místa, kde před více než padesáti lety maloval Josef Jambor, završila výstava, která od svého zahájení láme návštěvnické rekordy.

Pokud vás zajímá, jak se za půlstoletí proměnila malebná místa Vysočiny a Tišnovska, přijďte porovnat krajinu z Jamborových obrazů se současnými fotografiemi Josefa Ptáčka a Petra Halase. A díky přiloženým mapkám můžete na jarních výletech zažít úžasný pocit z vcházení do obrazů i vy.

https://www.facebook.com/GalerieJamboruvDum

http://www.mekstisnov.cz/galerie

Čtyři roční období v Muzeu města Tišnova Městské muzeum bylo otevřeno před dvěma lety ve zrekonstruvaném barokním domě v odlehlé části Tišnova s tajemnými středověkými uličkami (jedna z nich, Koželužská, je dokonce nejužší uličkou v České republice).

Kromě stálé expozice o přírodě a historii Tišnova zde do 27. dubna najdete výstavu Čtyři roční období. Přijďte obdivovat jarní tání, sluncem rozpálená pole o žních, podzimní mlhavá rána a zasněžené chalupy na Českomoravské vrchovině, jak je na svých obrazech mistrovsky zachytil Josef Jambor.

Nenechte si ujít jedinečnou možnost vidět pohromadě obrazy z majetku města Tišnova a malby ze soukromých zápůjček, které nebyly nikdy vystaveny.

Vaše malé ratolesti se zabaví v dětském koutku, jenž je součástí příjemné kavárny a pro starší děti jsou k výstavě připraveny povedené pracovní listy.

https://www.facebook.com/muzeum.tisnova

http://www.mekstisnov.cz/muzeum

TIP PRO LABUŽNÍKY: Po cestě z galerie do muzea ochutnejte velikonoční nabídku v některé z tišnovských restaurací, např. sváteční menu v Hotelu Květnice, oceněném dvěma hvězdičkami v pořadu Ano, šéfe!

http://www.hotelkvetnice.cz/

Termíny