Pochod za historií Svatojánských poroudů- Teletín 635 let

Volný čas, Sport, Pro děti, Turistika

 

POCHOD Teletín 635 let                                     5.července 2014                                                                Zahájení v 10.00

Spojeno s historickým výkladem k místům, kterými budeme procházet. Kratší trasy vhodné pro rodiny s dětmi.

5 km - kolem Teletína; 10 - km přes trempské osady Proudy, Red River, Slavii; 15 - km z Teletína přes dvě řeky -výhledy na Vltavu z vrš Máj, Smetanova vyhlídka, výhled na Sázavu od Třebsína.

Vycházíme v 10.00 z Teletína od pomníku I. a II. světové války pod lípou – na silnici z Krňan do Vysokého Újezda. Trasa 10 km s výkladem. Další trasy individuálně s průvodcem a napou, který bude ke stažení na www. mezirekami.cz v dubnu od Velikonoc 2014.

Trasa s historickým výkladem: Vystoupáme do Teletínského lomu, ze kterého je postavena Slapská přehrada, přejdeme na vrš Máj s úchvatným pohledem na Vltavský neandr. Po hřebeni nad zatopenými Svatojánskými proudy mezi Slapskou a Štěchovickou přehradou na Vltavě sestoupíme k osadě Proudy a sejdeme ke Krňanskému potoku, přes něj projdeme do osady Slávie. Zde je možné se odpojit a dojít na Smetanovu vyhlídku s pohledem na osadu Ztracenka a na oběd do Třebsína k Novotným nebo Dolejšům, později dojít opět do Teletína třeba přes Krňany a hospodu U Tůmů. Nebo sestoupit přes osadu Red River a vrátit se do Teletína, kde od 14.00 začíná u kapličky sv. Jana Nepomuckého odpolední slavnost s připomínkou 635 let od prvního zápisu o vsi Teletín s řadou přednášek a folklorním vystoupením, prodejem regionální literatury. Zde je zajištěno občerstvení, účastníci pochodu mohou získat obrazové publikace Mezi Vltavou a Sázavou, Toulky mezi Vltavou a Sázavou s 50% slevou. A na závěr si účastníci zazvoní na Teletínský zvonek.

Mapa edice Klubu českých turistů č. 38. Mapky tras zveřejníme již v dubnu

Před obcí a za obcí Teletín budou označena místa pro parkování. Trasy budou značeny i pro pozdější příchozí. Příjezd autobusu z Prahy přes Štěchovice 9.18 a obdobně z Benešova, od Sedlčan…. Odjezdy v odpoledních a večerních hodinách, vše dle aktuálních jízdních řádů.

Možné je jet parníkem do Štěchovic a vystoupat do Teletína a nebo Posázavským Expresem z Prahy Braníka a nebo Týnce nad Sázavou, vystoupit ve stanici Kamenný přívoz a opět po značkách KČM do Teletína.

Pořádá Sdružení Mezi řekami.

Informace: V. Šmerák, mob . 603196678, v.smerak@seznam.cz

www.mezirekami.cz – jsme na facebooku –www. facebook.com/mezirekamiSmile

Účinkují


Václav Šmerák, autor publikací o regionu - Mezi Vltavou a Sázavou, Toulky I a II mezi Vltavou a Sázavou, Almanach - vystěhování regionu za II. světové války. Dále Tomáš Zouzal regionální historik, Václav Cílek st. - geolog, Martin Oktábec - myslivost, příroda.

Termíny