NA MAGISTRÁTU HLAVNÍHO MĚSTA JSOU K VIDĚNÍ UNIKÁTNÍ VÍKA VINNÝCH SOUDKŮ, KTERÉ POMOHOU DOBRÉ VĚCI.

Výstava

Až do 26. března mají návštěvníci Magistrátu hl. města Prahy příležitost prohlédnout si fotografie unikátních uměleckých děl, která do charitativního projektu k soutěži Vinařství roku 2013 připravili přední čeští výtvarníci a další umělci. Jako pomyslná malířská plátna posloužila víka vinných soudků, jejichž koupí je možné podpořit aktivity obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. Záštitu nad projektem Vinařství roku převzal primátor Hlavního města Prahy RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

Charitativní projekt je již tradiční součástí prestižní vinařské soutěže Vinařství roku, kterou letos již popáté organizuje Svaz vinařů ČR. Zapojilo se do něj letos sedmnáct akademických malířů, ale třeba také řezbářů, sklářů, sochařů, fotografů a designérů, mezi nimiž se již tradičně objevují takové jména jako Boris Jirků, Stanislav Žampach, Sára Saudková, Vítězslav Stoklasa, Ivan Baborák nebo třeba i Ivan Mládek, Světlana Žalmánková a další. Jejich kreativita byla letos omezena pouze prostorem pro volnou tvorbu, kterou je dřevěné víko vinného soudku.

Jak sami umělci potvrzují, víno a umění mají hodně společného a pro řadu z nich je dobré víno často také inspirací. „Baví mě příležitosti, které mne vyzývají k nějaké ne úplně obvyklé kreativní práci. Jednou za rok pomalovat dřevěné víko od soudku na víno - to je příjemná a svobodná práce, můžu to udělat, jak chci a ještě ochutnám dobré víno,“ uvádí malířka Veronika Bromová a dodává: „Je to krásná tradice pěstovat podporu kvalitních českých produktů, jimiž víno v této soutěži je.“

Jak si se zajímavou výzvou letos poradili, je možné se přesvědčit nejen na Magistrátu hl. města Prahy, kde jsou velkoformátové fotografie vystaveny od 17. do 26. března, ale taky na www.vinarstviroku.cz. Součástí každého nabízeného díla je i speciální kolekce 9 vín od letošních finalistů Vinařství roku.

Ve čtvrtek 27. březnapak bude expozice představena během slavnostního večera u příležitosti vyhlášení výsledků této prestižní vinařské soutěže v pražském Veletržním paláci Národní galerie.

Za předchozí tři ročníky přispělo Vinařství roku na charitativní účely částkou přes 700 000 Kč. Výtěžek v letošním roce věnuje Svaz vinařů ČR opět na podporu aktivit obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která usiluje o zajišťování informovanosti pacientů s dlouhodobými a těžkými chorobami a přispívá ke zlepšení komunikace s lékaři v těžkých situacích, do nichž se díky onemocnění dostávají oni i jejich příbuzní.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR. Záštitu nad akcí převzal primátor Hlavního města Prahy RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D.

Více informací na www.vinarstviroku.cz

Termíny