REALIA (BUKUREŠŤ-BEJRÚT) / Farid Fairuz (RO/LB)

Divadlo

Kam až je dnes možné zajít ve snaze prolomit mantinely uměleckých žánrů, ale i vlastní identity? Realia kombinuje různé časové roviny a skutečné i smyšlené události ze života člověka, který se rozhodl „narodit ještě jednou“. K Mihaiovi Mihalceovi z Bukureště se přidává Farid Fairuz z Bejrútu…/ 60 min /v angličtiněV RÁMCIFESTIVALU ROMANIAN PULSE

Farid Fairuz je výsledkem projektu spočívajícím ve vytvoření smyšlené biografie, jehož autorem je umělec Mihai Mihalcea, který od roku 2009 tvoří a vystupuje výhradně právě pod jménem Farid Fairuz. Tento projekt řeší otázky spojené s kulturní produkcí, náboženstvím, sexualitou i kapitalismem.

Realia (Bukurešť - Bejrút) kombinuje různé časové roviny a skutečné i smyšlené události ze života člověka, který má souběžně dvě identity: Mihaie Mihalcea narozeného v Bukurešti a Farida Fairuze narozeného v Bejrútu. Dramaturgie je postavena na napětí vyvolaném míšením velmi osobních a silných vzpomínek z Bukureště s fiktivními prvky z Bejrútu a obráceně. Součástí je i fyzické vzezření, kterého se umělec při veškerých vystoupeních drží (dlouhé a husté černé vlasy i vousy, zlatý plášť, který občas nosí, stejně jako transformovaný hlas imitující něco mezi arabským a jidiš přízvukem) a kterým nám zároveň oznamuje: „Před několika lety jsem si musel vymyslet postavu, která mi vůbec umožní dále existovat. Takže teď jsem Farid Fairuz a řeknu vám dvě věci: Osmanská říše nezanikla. Je jisté, že část z ní zůstala ve mně; pro to, co se mi přihodilo, nemám jiného vysvětlení, než že vše v životě musí být nevyhnutelně spojeno jak s radostí, tak i bolestí.“

Farid Fairuz

Do chvíle, kdy sám pro sebe vymyslel Farida Fairuze a začal používat jeho fiktivní biografii a další prvky jako prostředky ke komunikaci s veřejným prostorem, byl umělec Mihai Mihalcea jedním z nejaktivnějších umělců na poli současného tance v Rumunsku po roce 1989. Inicioval či spoluinicioval mnoho projektů, díky kterým se rumunskému současnému tanci dostalo mezinárodního uznání. Mihai Mihalcea hrál také zásadní roli při vytváření klíčových struktur a institucí v této oblasti. V letech 2005-2013 byl ředitelem Národního centra pro tanec v Bukurešti, veřejné instituce dotované Ministerstvem kultury.

V Praze je představení uváděno díky podpoře Rumunského kulturního institutu a Národního centra pro tanec v Bukurešti (CNDB).

Finanční podpora: The National Cultural Fund

Účinkují

Režie, hraje: Farid Fairuz
Text, kostýmy & scénografie: Farid Fairuz
Hudba: Dhafer Youssef, Brent Lewis, Karpov not Kasparov, P. I. Ceaikovski & Margareta Pâslaru
Technická podpora: Mircea Andrei Ghinea
Produkce: Solitude Project & Caminul Cultural

Termíny