JFB 2014: E Converso / Limbo / Vít Křišťan Imprints Project

Hudba

V kapele E Converso, jež vznikla v roce 2011, spojili síly čtyři talentovaní hudebníci nastupující generace. Saxofonista Michal Wróblewski formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující. E Converso pracuje s náladou, náhodou a emocemi tak, že její formálně plastické kompozice mohou zaznít a také zaznívají každý večer úplně jinak. Prakticky již od svého vzniku kapela pravidelně účinkuje na koncertech a festivalech po celé České republice a v lednu letošního roku natočila debutové album, které vyjde na podzim.

 

Limbo je kapela rozkročená mezi více žánry. Na první poslech ji můžeme řadit k jazzově improvizingové scéně (navádí nás k tomu nástrojové obsazení, časté jazzové postupy), ale skupina se z těchto pozic dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné hudební poloze. „Hudba, kterou hrajeme, vzniká v daný okamžik na pódiu, vyvěrá z letitých hudebních zkušeností a kreativity jednotlivých osobností,“ doplňuje Pavel Hrubý, „nedá se v dobrém slova smyslu zaškatulkovat, žánrově a stylově je pestrá.“ Členové kapely nasávají inspiraci ze všech možných stran, žánrů, situací a prostředí a s originalitou sobě vlastní ji pak přetavují v neopakovatelnou hudbu.

 

Základem nejnovějšího Křišťanova projektu je klavírní trio s Romanem Víchou na bicí a Jaromírem Honzákem na kontrabas, jež založil v roce 2010. Cílem bylo vytvořit pestrou a bohatou mozaiku: album absorbuje vlivy z české, skandinávské a polské hudební tradice a pochopitelně neopomíná ani místo kompozičního procesu samotného – New York City. Vít Křišťan si do projektu pozval zajímavé hosty: polského kytaristu Marka Kądzielu, slovenského trumpetistu Oskara Töröka a polskou zpěvačku Agnieszku Twardoch. Všichni přitom zaplňují mozaiku alba otisky své jedinečné muzikálnosti a zakódovaných emocí.

Termíny