Večer plný Nepálu

Kurzy, vzdělání, konference

Představení vzdálené země rozdílným pohledem tří Poličáků: Jardy Kinga Seiferta, Jiřího Glosera a Davida Puschmanna. Celým večerem nás mluveným slovem provede paní Alena Čepelková - Stehlíková. Moderátorka vzpomene mimo jiné i na rok 1984, kdy byla spolu s polickým  Miroslavem Šmídem členkou expedice na Dhaulagiri.

V posledních letech láká tato destinace k návštěvě nejenom nejlepší horolezce naší planety, ale i pouhé cestovatele či obyčejné lidi hledající nepoznané.    

Jarda King Seifert okomentuje svoji diashow a zavzpomíná na horolezeckou expedici v roce 1980 v oblasti Annapurny. Jirka Gloser se do Himálají opakovaně vrací a v dokonalé foto prezentaci divákovi představí vzdálenou krajinu v celé své kráse včetně vrcholků těch nejvyšších hor světa. David Puschmann se pokusí přiblížit Nepál objektivem z prázdninového výletu. Bez větších sportovních ambicí avšak s ustavičným hledáním vzdálených a odloučených míst duchem prosycených.                           

Alena Čepelková je právem považována za jednu z našich nejlepších horolezkyň a svými výkony se určitě řadí mezi světovou horolezeckou elitu. Úspěchy slavila nejen v alpských a vysokohorských terénech v zahraničí, ale i na domácích skalách. Absolvovala výstupy v čistě ženském a smíšeném družstvu. Společně se Zuzkou Hofmanovou utvořily silnou ženskou dvojici a pustily se do seriózních výstupů v zimních stěnách. Přelezly jako první Anglickou cestu východní stěnu Piz Badile /1982/. Ve stěně strávily pět dní a bylo to vůbec poprvé, kdy ženské družstvo dosáhlo takového úspěchu. Na Kavkaze vylezly Chergianiho cestu a byl to první ženský výstup klasifikace 5B. Následně se zaměřila spíše na vysoké hory. Podílela se na prvovýstupu na Dhaulagiri /1984/ a expedici na Talung. V roce 1981 a 1984 byla členkou federálního reprezentačního družstva. Každý rok jezdí na srazy ženského spolku RHM. Byla předsedkyní Českého horolezeckého svazu.

Termíny