Zdeněk NETOPIL - VRTOCHY - obrazy, grafika

Výstava

 

Akademický malíř Zdeěk Netopil narozen v roce  1948 v Šanově. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně (1963-1967) a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v atelieru prof. E. Weidlicha (1973-1979). Od roku 1979 se věnuje grafickému designu (plakáty, úprava tiskovin), knižní a časopisové ilustraci (přes 300 knižních titulů) a volné tvorbě (kresba, malba, grafika). Od roku 1996 se věnuje též známkové tvorbě. Dosud bylo realizováno 27 návrhů.

Od roku 1986 uspořádal 54 samostatných výstav a zúčastnil se 42 kolektivních výstav a soutěží v Čechách, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Holandsku, Švýcarsku, Španělsku, Francii, USA, Kanadě, Jižní Koreji a Japonsku. Je zastoupen v galeriích, muzejích a soukromých sbírkách doma i ve světě. (Např. European Art Gallery –Hawai, Muzeum Comarcal de la Garrotxa –Španělsko, Baruch Gallery Chicago –USA, Art Center Graphic Seoul –J. Korea, Grafik Museum Stiftung Bad Steben –Německo, Galerie Mokkenburg Gröningen –Holandsko, Galerie Libre Ottweiler –Německo, Kunst kabinet Köln –Německo, Poštovní muzeum Praha, Galerie Flesh Santa Monica- USA, Oblastní galerie Liberec, Městská galerie Týn nad Vltavou atd.)

Získal ocenění v soutěžích – Perspektivy I. Brno (1972), Nejkrásnější kniha roku Praha (1988), Výroční cena nakladatelství Svoboda Praha (1989), International salon of Posters Paris (1998), Stříbrná medaile Prix Olympia Kodaň (2009).

 

Netopilovu volnou tvorbu charakterizuje výtvarná bravura, pro niž jakoby neexistoval

žádný nezvládnutelný problém.Jeho kresby, ilustrace. grafiky a obrazy jsou takto prvotně obdivuhodnou a také obdiv budící podívanou. Osobitě podaná symbolická expresivnost rozbujelých figurálních motivů, proměnlivá dramata složitých milostných vztahů, svět lidskosti, v němž se vznešené a nízké, lirycké a dramatické, opravdovost a póza, pravda a lež a koneckonců i dobro a zlo prolínají stále zdovu, v herakleitovském toku setkání a rozchodů, střetů a souznění, lásky a nenávisti, pomíjivosti a trvání, podle nejjemnějších odstínů duševní typologie. Netopilovy vize jsou výtvarně i obsahově aktuální, protože čerpají z přítomné doby a rozumí vizuální kultuře budoucnosti.

Účinkují


SmileVýstavu uvede galeristka Marie Hanušová.

K výstavě promluví PhDr. Ivo Šmoldas

V kulturním programu zahrají Zdeněk Netopil a Ladislav Hodný

Kontakty

www.tnv.cz

Termíny