Výzvy, paradoxy, hry: Václav Havel – III. Zítra to spustíme

Divadlo, Kurzy, vzdělání, konference

Historická meditace o pěti dějstvích. Divadelní hra Václava Havla, která se od ostatních liší ve všech směrech: nehavlovskou stavbou i dialogy, vznikem, neboť po téměř dvaceti letech zákazů ji VH napsal na konkrétní objednávku tehdy „kultovního“ Divadla na provázku, i částečně převzatou provázkovskou poetikou. Hra vznikla v roce 1988 k 70. výročí zrodu Československa, kdy krusta tuhé totality již pomalu, nenápadně, ale jistě puká…

Naším hostem bude Petr Oslzlý, ředitel a dramaturg Divadla na provázku, dlouholetý přítel a spolupracovník Václava Havla.

Cyklus večerů věnovaných divadelním hrám Václava Havla připravuje Anna Freimanová.

Atmosféru doby přiblížíme filmovými záběry, v nichž uvidíme začínající Moniku Načevu a Vladimíra Javorského jako manžele Rašínovy, a vzpomínkami dalších současníků. Připomeneme i televizní inscenaci této hry režiséra Viktora Polesného s Jiřím Ornestem a Evou Salzmannovou.

Téměř každý měsíc jedna divadelní hra Václava Havla z různých úhlů pohledu: zkušenosti režisérů a herců, názory odborníků a kritiků, ukázky video a audio záznamů, vzpomínky pamětníků a v neposlední řadě záměry, inspirace, reflexe a připomínky autora samotného.

Těšíme se na Vás v Knihovně Václava Havla.

 

Termíny