Hvězda současného jazzu Gregory Porter na festivalu JazzFestBrno

Hudba

Festival JazzFestBrno se každý rok může pochlubit nějakou opravdu velkou rybou z jazzového rybníku. Ani letos tomu není jinak. Do Brna přijede jedna z největších osobností současného jazzu americký zpěvák, skladatel a básník Gregory Porter.

 

Gregory Porter nabízí přesně to, co byste od jazzmana očekávali, navrch se vám přitom dostane ještě příznačného a těžko definovatelného „čehosi navíc“. Porterova image stojí na záhadné čepici, kterou nikdy nesundává a zůstává tak zahalena tajemstvím. Nezáleží na tom, kam Porter vstoupí. Ať je to newyorský jazzklub, brooklynský kostel nebo vyšperkovaná koncertní síň v evropské metropoli, všude svým neuvěřitelným hebkým barytonovým hlasem, vygradovanou směsí autorských kompozic a pečlivě zvolených standardů z jazzu, soulu, gospelu a R&B způsobí pořádný rozruch.

 

Sečtělý Porter dokáže v textech přesně zacílit na sociální nálady, zabrousit do vzpomínek na dětství, vracet se ke krušné historii amerických černochů nebo si radostně pohrávat s myšlenkou na společné jamování s legendárními jazzmany. Vlastní mu jsou ale také milostná témata a písně o lásce věnované ponejvíc ruské manželce a právě tyto patří k vrcholným okamžikům jeho úchvatných koncertů.

 

Málokdo také pamatuje, kdy naposledy nějaký debutující zpěvák na sebe během necelých tří let strhl takovou pozornost. Za dvě první alba – Water a Be Good – získal nominace na Grammy a přízeň slavných kolegů. Trumpetista Wynton Marsalis ho nazval gigantem současného jazzu a z Colours of Ostrava dobře známý Jamie Cullum získal pocit, že stál vedle velikána.

 

Do Bobycentra, kam se koncert pro velký zájem přesunul, přijede velmi sympatický, komunikativní a lidsky otevřený Gregory Porter s čerstvým třetím albem Liquid Spirit natočeným pro významné vydavatelství Blue Note.

 

Informace k festivalu a koncertu Gregoryho Portera najdete na www.jazzfestbrno.cz a www.gregoryporter.cz. Vstupenky na festivalové koncerty v cenách od 90 do 690 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) a běžných předprodejích.

 

Událost na FB: https://www.facebook.com/events/1428986967319997/

Video:

http://youtu.be/Aup21tPoZXE?t=15s

Termíny