Kamélie v Rotundě Květné zahrady v Kroměříži

Volný čas, Pro děti

Rotundu v Květné zahradě v Kroměříži budou od pátku 28. února 2014 krášlit půvabné kvetoucí kamélie. Prostory vyplní vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin.


Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Návštěvníci výstavy zhlédnou v Rotundě Květné zahrady desítky vzácných, více než 100letých rostlin kamélií, které  v tomto období bohatě nakvétají.

Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování) a drobné suvenýry.

Výstava bude otevřena od 28. února 2014 do 30. března 2014 denně, vždy od 10 do 16 hodin.  Vstup na výstavu kamélií i do Květné zahrady je po celou dobu konání zdarma.

Více informací na: http://www.zamek-kromeriz.cz/

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.

Termíny