Zahradní slavnost v Národním divadle

Divadlo

Osobitá Zahradní slavnost Národního divadla od jednoho z nejvýznamnějších současných českých divadelních režisérů Dušana D. Pařízka zdůrazňuje motivy sebeoslavy „zdravé životní síly středních vrstev“ a českého vlastenčení i grotesknost plahočení směrem k vrcholu za cenu ztráty vlastní identity. Zaktualizované, rozpohybované a barvité podívané, která autorův text s pomocí předních herců naší první scény využívá k nadčasovému rozehrání jeho groteskní absurdity, dominuje Vladimír Javorský jako bavič Ferda Plzák.

Režie a scéna: Dušan D. Pařízek
Kostýmy: Kamila Polívková
Dramaturgie: Daria Ullrichová, Jan Tošovský
Hudba: Roman Zach
Hrají: Martin Pechlát, Eva Salzmannová, Roman Zach, Johana Tesařová, Vladimír Javorský, Jan Bidlař, Jaromíra Mílová


Režisér a scénograf Dušan David Pařízek založil v roce 1998 Pražské komorní divadlo, které přes deset let úspěšně vedl jako umělecký šéf a ředitel v pražském Divadle Komedie. Pod jeho vedením se soubor vypracoval na jednu z dramaturgicky nejvyhraněnějších a esteticky nejcelistvějších českých scén. Pařízek patří k významným osobnostem současného českého divadla a jeho inscenace byly ověnčeny prestižními divadelními cenami. Od roku 2002 pracuje pravidelně také jako režisér a scénograf v německy mluvící kulturní oblasti. Text sehrává v jeho inscenacích dominantní roli, přičemž režiséra tolik nezajímá příběh jako myšlenky a filozofické úvahy.

V inscenaci Zahradní slavnosti se dokonale odráží Pařízkův zájem o existenční témata: ztráta životního smyslu a orientace, absence komunikace, lidská osamělost.

Tato inscenace měla premiéru 13. června 2013 ve Stavovském divadle, scéně Národního divadla v Praze.

Termíny