Událost roku všech milovníků hry Scrabble se blíží

Volný čas

Milióny fanoušků po celém světě, 225 políček a stovka písmenek - co mají společného? Mnoha generacemi prověřenou hru Scrabble. Ti nejlepší z nejlepších se utkají již o tomto víkendu 16. - 17. listopadu v Přerově. Hrdým partnerem letošního mistrovství je stejně jako v loňském roce doplněk stravy pro podporu paměti a koncentrace - Acutil.

 

Přerov, 13. října 2013 - O tom, kdo je v České republice nejlepší hráč oblíbené hry Scrabble, se rozhodne již třetí listopadový víkend 16. - 17. listopadu v Přerově (jídelna Prechezy Přerov, nábřeží Dr. Beneše 24) v rámci Acutil Mistrovství ČR 2013- finálového turnaje této celosvětově oblíbené hry. Turnaje budou probíhat zhruba od 13 do 20 hodin v sobotu a v dopoledních hodinách v neděli. Finále se pak uskuteční v neděli od 13:30 do 16 hodin.  

Novinkou pro veřejnost bude v letošním roce možnost poměřit si své síly s novým mistrem ČR ve hře Scrabble. Informace, jak na to, se zájemci dozví na FB stránkách produktu Acutil (fb.com/acutil.cz).

 

Deskové hry s písmeny a obzvlášť hra Scrabble zvyšují „jazykovou“ inteligenci. “Scrabble je nejen zábava, ale také trénink mozku, kdy si hráči mimo jiné obohacují slovní zásobu. Trénovaný mozek dokáže úspěšně ustát náročnější situace a je těžším cílem pro různá degenerativní onemocnění, která stáří na lidský mozek chystá. Trénink současně se střídmým životním stylem je tou nejlepší cestou pro váš mozek, podporou mohou být také doplňky stravy, jako právě Acutil,” vysvětlila PharmDr. Hana Kolaříková ze společnosti Medicom International.

 

Scrabble v roce 2012

V loňském roce se stal scrabblovým mistrem Martin Kuča z Prahy. Jaký je jeho návod na úspěch? “Tou ovlivnitelnou částí úspěchu je kombinatorika, tedy schopnost najít více slov v zásobníku než ostatní a naučení se důležitých slov pro hru, tohle je asi nejsnáze ovlivnitelné, pak je důležitá i taktika. Je dobré vědět, která bodovaná písmena ještě ve hře zbývají nebo nenahrávat zbytečně soupeři na bodovaná pole,” říká loňský mistr.

 

 

 

Scrabble v České republice

Ikonou české hry Scrabble je známý písničkář Jaromír Nohavica, který se v roce 1997 stal mistrem České republiky ve hře Scrabble. V loňském ročníku se o umístění ucházel Vít Sázavský - zpěvák a hudebník bývalé skupiny Nerez (dnes Neřež), který je nadšeným hráčem Scrabblu. V letošním ročníku je zpěvák opět mezi účastníky s jistým postupem na mistrovství. Oproti předchozím ročníkům nejsou letos ve slovníku žádné změny, slang je povolen pouze v rámci jednoho povoleného pramene[1].

 

První mistrovství v ČR proběhlo již v roce 1994, od roku 1997 probíhá pod záštitou České asociace Scrabble (dále ČAS). Letos se tedy jedná o významné, již 20. jubileum mistrovství. ČAS je platformou pro hráče a kluby Scrabble, současně vytváří dialog nad obecnými pravidly a přípustnosti slov české verze Scrabblu a kromě mistrovství pořádá sérii otevřených kvalifikačních turnajů. “Pod hlavičkou ČASu dále pořádáme MR dvojic, MR juniorů a scrabblovou ligu. Mimo asociaci se ještě obvykle koná MR železničářů,” dodává Pavel Vojáček.

 

 

ACUTIL - hlavní sponzor Acutil Mistrovství ČR 2013

Acutil je doplněk stravy pro podporu paměti a koncentrace, což ocení především stresově či intelektuálně přetížené osoby, kterým pomůže bojovat proti psychické únavě. Acutil je unikátní kombinací omega-3 nenasycených mastných kyselin, výtažku z ginkgo biloby, fosfatidylserinu a vitamínů E a B12. Lidé si Acutil oblíbili z důvodu krátkodobého zvýšení výkonu mozku i kvůli jeho aktivním látkám, které mají při dlouhodobém užívání vliv na kognitivní funkce ve stáří.

 

 

 

[1] Olga Martincová: Nová slova v češtině. Slovník neologizmů 1-2 Academia, Praha 1998 – 2004.

 

 

 

 

Termíny