Rytmy Afriky 2013 – festival africké hudby a tance

Hudba

Kdo chodí na Rytmy Afriky, ten netrpí zimomřivostí! Tradiční podzimní multikulturní akce tentokrát ve znamení dvou hvězd guinejské hudby. Jedné melodické, druhé rytmické! 

Záměrem Rytmů Afriky je představit různé podoby africké kultury a současně také upozornit na možnosti smysluplné pomoci africkým zemím. V rámci festivalového večera se kromě mnoha hudebníků a tanečníků představí cca 10 neziskových organizací působících v České republice. Jak vy sami můžete přispět ke zlepšení situace v Africe? Přijďte, uvidíte, podpoříte!

Letos se festival koná již poosmé, poslední čtyři ročníky podpořil grantem MHMP, dvakrát přispělo Ministerstvo kultury ČR a poprvé se podařilo získat podporu ještě od Státního fondu kultury. Jako vždy je hlavním mediálním partnerem portál www.afro.cz. 

Účinkují

Djeli Moussa Condé (Guinea, FR), Tonton Sylla & band (Guinea, CZ), Marimba Mama & Michael Delia (CZ, USA), Ancient Groove, Tubabu duo, Báseň z kabelky (tanečně-hudební představení), Dj Suki

S vlastní kapelou se představí Djeli Moussa Condé, africký griot „vyprávěč příběhů“, jeden z nejlepších hráčů na koru na světě. Djeli Moussa Condé žije od roku 1993 ve Francii. Ve světě world music není žádný nováček, i když první sólové album vydal až skoro v padesáti letech. Jeho služeb coby virtuóza na západoafrickou koru využili takoví světoznámí velikáni, jako Salif Keïta, Richard Bona, Manu Dibango, Mory Kanté nebo Césaria Evora. S úspěchem svou hudbu představil na mnoha koncertech a festivalech po celém světě, s oblibou vystupuje na akcích s humanitárním podtextem. Zpívá v několika afrických jazycích (Malinké, Bambara, Wolof) a i ve francouzštině. V Praze vystupuje úplně poprvé!

“Moje hudba je o míru a lásce a poslouchat ji může každý”, říká Djeli Moussa Condé, i když v textech svých písní mluví spíše o otroctví, zradě, pokrytectví a problémech každodenního života. „Militantní album volající po lásce, míru a životě“, říká o jeho sólové desce francouzská hudební kritika. 

Tonton Sylla – „King of Conakry“, slavný guinejský hráč na djembe, žák legendárního Famoudou Konate (v jeho kapele působil jako sólista). Působí napůl v Německu a napůl ve svém rodišti v Conakry, kde je považován za jednoho z lídrů nové hudební generace. V České republice již několikrát vystupoval a pravidelně zde vede bubenické workshopy.  Patří v současnosti ke světové špičce afrických perkusionistů. Spolupracoval s mnoha legendami africké tradiční hudby a sám vydal již tři alba. Na Rytmech můžete okusit jeho energií nabitou hudbu, kterou podpoří skupina domácích bubeníků. 

Domácí scénu okouzlenou magií africké hudby bude opět reprezentovat několik projektů. Z Brna dorazí Tubabu duo a jejich minimalistické pojetí rytmů z Mali. Podruhé na festivalu vystupující česko-americká formace Marimba Mama s unikátním zvukem tří marimb - tradičních afrických dřevěných xylofonů. Trio Ancient Groove, které prezentuje svébytnou podobu world music mísící tradice západoafrické, japonské i evropské. Novinkou připravenou speciálně pro festival je „Báseň z kabelky", tanečně-hudební představení několika tanečnic a bubeníků s výtvarným doprovodem. A na závěr taneční set Dj Sukiho. 

Termíny