Visions of Light 2013 - filmová přehlídka

Film

Vykročte ze stínu s filmovou přehlídkou VISIONS OF LIGHT 2013.

„Vykroč ze stínu!“ - to je letošní motto filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT, která se uskuteční 7. - 9. listopadu 2013 v brněnském kině ART. Letos již posedmé nabídne tento unikátní festival filmovým nadšencům příležitost zhlédnout devět klenotů ze zlatého fondu světové kinematografie, které českému divákovi zůstaly z různých důvodů utajeny. Snímky se vyznačují vysokou uměleckou hodnotou, originalitou a vizuální působivostí, která mnohdy předstihuje dobu svého vzniku. Tvůrci těchto filmů se i přes původní odmítání mnohdy stali klasiky a ikonami.

Uvidět legendu americké grotesky Harolda Lloyda v poslední životní roli, ponořit se do nejtemnějšího z noir snímků s magickou kamerou Johna Altona, vyšetřovat zločin s Laurencem Olivierem, ocenit Marlona Branda výjimečně v pozici režiséra, prožít s Rolling Stones první krok na cestě k nesmrtelnosti a s Led Zeppelin povstat z mrtvých. To jsou pouhé zlomky toho, co lze zažít na filmové přehlídce Visions of Light 2013.

Pořadatelé a tvůrci programu Petr Šoupal aDuncan Hendyjiž posedmé nabízí divákům snímky, které pro svou obsahovou nebo formální výjimečnost nepatří do masové distribuce a v kinech jsou sotva k vidění. Program festivalu se tak díky neotřelé dramaturgii tradičně hemží jmény nespoutaných filmových vizionářů, experimentátorů a snílků, kteří v nonkonformních dílech předstihli svou dobu. Bez ohledu na komerční úspěšnost, pozlátko kritiky, souhlas politiků nebo přízeň publika vystupují ze stínu filmového plátna a vynáší na světlo své vize. Zachycují syrovou pravdu o společnosti a své době, překračují nebojácně hranice žánrů a nesmazatelně se zapisují do dějin kinematografie.

Snažíme se uvádět filmy, které nebyly v České republice z nejrůznějších důvodů v minulosti promítány, anebo se tak stalo okrajově, případně před dlouhou dobou. Umělci jako Erich von Stroheim, Preston Sturges, Laurence Olivier, Marlon Brando nebo Gary Oldman nešli ve svých kariérách jednoduchou a běžnou cestou průměru, stejně jako jí nešli členové hudebních skupin Rolling Stones a Led Zeppelin. A tomu odpovídají i filmy, v nichž se objevují. Jsou inteligentní, ojedinělé a fascinující,“ říká Petr Šoupal, první z organizátorů projektu.

Naše filmová přehlídka je o filmech, které umí přitáhnout pozornost, zaujmou a zároveň i matou, nutí k pozornosti, ale je v nich obsažena i porce požitku pro každého. Sedmého až devátého listopadu vystoupí v Artu z filmového stínu legendy, zločinci, tajemství, slavné osobnosti i zapomenuté perly kinematografie. Nezůstávejte ve stínu ani vy! Vyražte na Visions of Light 2013!“ – dodává druhý z tandemu organizátorů projektu Duncan Hendy.

Program přehlídky bude zahájen ve čtvrtek 7. listopadu v 17:00 hod. filmem režiséra Ericha von Stroheima z roku 1929 – Královna Kelly. Celkem bude uvedeno devět filmových snímků různých žánrů, které se budou promítat každý den od 17., 19. a 21. hodiny, s výjimkou soboty, kdy film Garyho Oldmana – Pouze vnitrožilně – začne už v 16:00 hodin. Stejně jako v minulých letech, bude každému snímku předcházet lektorský úvod. Závěrečným filmem přehlídky bude filmové zpracování unikátního živého koncertu hudební skupiny Led Zeppelin, která se poprvé od svého rozpadu po smrti Johna Bonhama sešla na koncertním pódiu. „Led Zeppelin - Celebration Day“ bude uveden v sobotu 9. listopadu ve 21:00 hod. Vstupenky budou k dostání v pokladně kina ART na Cihlářské 19 v Brně za jednotnou cenu 90,- Kč. Součástí festivalu bude tradičně i tematická výstava filmových plakátů. Bližší informace o programu přehlídky včetně popisů obsahu jednotlivých uváděných filmů najdete na www.visionsoflight.cz.

Přehlídka Visions of Light 2013 proběhne s finančním přispěním Jihomoravského kraje.

Program filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT 2013:

ČTVRTEK, 7. 11. 2013, 17.00

Královna Kelly (1929)

Režie: Erich von Stroheim

Scénář: Erich von Stroheim

Hrají: Gloria Swanson, Walter Byron

 

ČTVRTEK, 7. 11. 2013, 19.00

Hřích Harolda Diddlebocka (1947)

Žánr: Komedie

Režie: Preston Sturges

Scénář: Edmund Goulding

Hrají: Harold Lloyd, Rudy Vallee, Arline Judge, Lionel Stander, Margaret Hamilton, Richard Correll, Franklin Pangborn

 

ČTVRTEK, 7. 11. 2013, 21.00

Velká kombinace (1955)

Žánr: Noir        

Režie: Joseph H. Lewis

Scénář: Philip Yordan

Hudba: David Raksin

Hrají: Cornel Wilde, Richard Conte, Brian Donlevy, Lee Van Cleef, Earl Holliman, Helen Walker, John Hoyt, Whit Bissell

 

PÁTEK, 8. 11. 2013, 17.00

Hledá se Bunny Lakeová (1965)

Žánr: Mysteriózní thriller           

Režie: Otto Preminger

Scénář: na motivy literární předlohy Evelyn Piperové

Hrají: Keir Dullea, Carol Lynley, Lucie Mannheim, Laurence Olivier, Martita Hunt, Clive Revill, Anna Massey, Finlay Currie, Victor Maddern, Noel Coward, Adrienne Corri, Kika Markham, Suzanne Neve

 

PÁTEK, 8. 11. 2013, 19.00

Charlie je můj miláček (1966)

Žánr:    Hudební dokument

Režie: Peter Whitehead

Hrají: Mick Jagger, Brian Jones, Keith Richard

 

PÁTEK, 8. 11. 2013, 21.00

Křivák (1961)

Žánr: Western  

Režie: Marlon Brando

Hrají: Marlon Brando, Karl Malden, Katy Jurado, Ben Johnson, Slim Pickens, Elisha Cook Jr., Timothy Carey, Miriam Colon, Pina Pellicer

 

SOBOTA, 9. 11. 2013, 16.00

Pouze vnitrožilně (1997)

Žánr:    Drama

Režie: Gary Oldman

Hudba: Eric Clapton

Hrají: Ray Winstone, Kathy Burke, Charlie Creed-Miles, Jamie Foreman, Sam Miller, Neil Maskell

 

SOBOTA, 9. 11. 2013, 19.00

Bezstarostní jezdci, zuřící býci (2003)

Žánr:    Dokument

Režie: Kenneth Bowser

Scénář: na motivy knihy Petera Biskinda

Hrají/Starring: Tony Bill, Peter Bogdanovich, Monte Hellman, Peter Fonda, Richard Dreyfuss, Roger Corman, Dennis Hopper, Willard Huyck, Kris Kristofferson, Henry Jaglom, William H. Macy, John Milius, Arthur Penn, Paul Schrader, Karen Black, Ellen Burstyn, Cybill Shepherd, Margot Kidder, Sylvia Miles, Carl Gottlieb, Vilmos Zsigmond, Joan Tewkesbury, Stanley R. Jaffe, László Kovács, Jennifer Salt, Micky Dolenz

 

SOBOTA, 9. 11. 2013, 21.00

Led Zeppelin – Celebration Day (2012)

Žánr:    Hudební dokument

Režie: Dick Carruthers

Hrají: Led Zeppelin

 

Účinkují

Program filmové přehlídky VISIONS OF LIGHT 2013:

čtvrtek 7. listopadu 2013

  • 17:00 - Královna      Kelly –      režie: Erich von Stroheim, 1929
  • 19:00 - Hřích      Harolda Diddlebocka – komedie, režie: Preston Sturges, 1947
  • 21:00      - Velká kombinace – film noir, režie: Joseph H. Lewis, 1955

pátek 8. Listopadu 2013

  • 17:00 - Hledá se Bunny Lakeová – mysteriózní      thriller, režie: Otto Preminger, 1965
  • 19:00 - Charlie je můj miláček – hudební      dokument, režie: Peter Whitehead, 1966
  • 21:00 - Křivák – western, režie:      Marlon Brando, 1961    

sobota 9. listopadu

  • 16:00 - Pouze      vnitrožilně –      drama, režie: Gary Oldman,1997
  • 19:00      - Bezstarostní jezdci, zuřící býci – dokument, režie: Kenneth Bowser, 2003
  • 21:00      - Led Zeppelin – Celebration Day – hudební dokument, režie: Dick Carruthers, 2012
Termíny