Alternativa 2013

Hudba, Jazz & Blues, Hudební festival
Festival „jiné“ hudby Alternativa 2013 proběhne letos v Praze už po jednadvacáté a i tentokrát se můžete těšit na spoustu nevšedních, nejen hudebních, zážitků.

V klubu Rock Café festival zahájí legenda japonské alternativní hudby Tatsuya Yoshida v duu Sax Ruins, spolu s Už jsme doma, kteří zahrají hudbu FPB, a bude to jejich jediný koncert u nás v rámci společného podzimního evropského turné.

V klubu Kaštan už je léta samozřejmou součástí programu přehlídka Malá Alternativa, svoje nové CD Purpura Echo (které je horkou novinkou vydavatelství Polí5) zde představí duo Sousedi na společném koncertu s kapelou Přetlak věku a vrcholem festivalového programu na vlastní scéně sdružení Unijazz bude večer, který vzdá hold otci českého industriálu – Jarda Palát in Memoriam.

Čtyři koncertní večery v klubu HooDoo budou také ve znamení představování nových nahrávek: proběhne zde pražská premiéra nového alba skupiny Vložte Kočku, své zbrusu nové EP uvede brooklynská skupina And The Wiremen a se svým v pořadí již sedmým albem přijede stálice belgické avantgardní scény kapela DAAU. Poprvé u nás zahrají No Joy z Kanady, stejně jako vynikající francouzské trio TOC (Ternoy/Orins/Cruz). K vrcholům festivalu bude nepochybně patřit nevšední projekt skvělého švýcarského bubeníka Juliana Sartoriuse Beat Diary, na kterém s ním spolupracuje zajímavá mezinárodní sestava hráčů na gramofony. Na festivalu se představí čtyři z nich: dieb 13, Phaerentz, Meienberg a Strotter Inst, a chybět nebude ani samotný Julian Sartorius.
Tímto však výčet kapel z daleka nekončí! V klubu HooDoo budou mít návštěvníci jednu z prvních příležitostí slyšet nový projekt Václava Havelky a Karla Warwicka nazvaný Were Mute, zahraje polské trio 100nka nebo slovenské duo Ink Midget & Pjoni, dříve vystupující ve zcela odlišném projektu Tucan, a o jedinečný hudebně-estetický zážitek se pak postará kapela DekadentFabrik.

Čítárna Unijazzu nabídne výstavu fotografií Karla Šustra z předchozího ročníku festivalu a další zajímavý doprovodný program: houslista Milan Jakeš a jeho přátelé připravují přímo na míru pro tento prostor zvukovou performance, kterou nazvali Mitakuye Oyeasin a další dva večery budou výjimečné zejména díky vzácným hostům, kteří přislíbili svou účast. Promítání filmu Concert for Fukushima – Wels 2011 se zúčastní jeho režisér Pavel Borodin i se svým dlouholetým spolupracovníkem, kameramanem Victorem Ferinem, návštěvníci projekce záznamu tanečně-divadleního představení Construct budou mít možnost se osobně setkat s autorem hudby a leadrem skupiny And The Wiremen Lynnem Wrightem a choreografkou Rachel Cohen.

Celý festival pak uzavře koncert královny alternativní hudby Lydie Lunch, tentokrát s úplně novým projektem Retrovirus, ke kterému přizvala další legendy newyorské avantgardy.

Přijďte si užít i vy svátek jiné hudby a nechte se jí pohltit!
Podrobnosti najdete na www.alternativa-festival.cz.

Celkový program festivalu Alternativa 2013:

20. 11. 13 Rock Café
Sax Ruins (Jap)
Už jsme doma hrají FPB (CZ)

21. 11. 13 Čítárna Unijazzu, vstup zdarma
Vernisáž, výstavy fotografií Karla Šustra z minulého ročníku festivalu

22. 11. 13 Čítárna Unijazzu, vstup volný
Zvuková performance Mitakuye Oyeasin (CZ)

22. 11. 13 Kaštan
Přetlak věku (CZ)
Sousedi (CZ)

23. 11. 13 Kaštan
Malá Alternativa – přehlídka nových kapel současné hudební scény

24. 11. 13 Kaštan
Jarda Palát in memoriam
Paprsky inženýra Garina, Střední Evropa, Silikóza, Rány těla

25. 11. 13 Čítárna Unijazzu, vstup volný
Concert for Fukushima – Wells 2011 (Ger/A, 2012, režie: Pavel Borodin, 105 min.)

26. 11. 13 Čítárna Unijazzu, vstup volný
Construct (USA, 2013, záznam představení, hudba: Lynn Wright, choreografie: Rachel Cohen)

27. 11. 13 HooDoo Music Club
No Joy (Can)
Vložte kočku (CZ)
And The Wiremen (USA)

28. 11. 13 HooDoo Music Club
Beat Diary by Julian Sartorius (CH) feat. Dieb13 (A)
Phaerentz (CZ)
Strotter Inst. (CH)
Meienberg (CH)

29. 11. 13 HooDoo Music Club
Were Mute (CZ)
100nka (PL)
DAAU (B)

30. 11. 13 HooDoo Music Club
Ink Midget & Pjoni (SK)
DekadentFabrik (CZ)
TOC (FR)

5. 12. 13 Malostranská beseda
Festivalová afterparty
Lydia Lunch Retrovirus (USA)
Termíny