Státní svátek v Památníku II. světové války

Výstava, Volný čas, Turistika, Kurzy, vzdělání, konference

S koncem října přichází nejvýznamnější ze státních svátků - Den vzniku samostatného československého státu. Na oslavu tohoto významného dne historie České republiky Slezské zemské muzeum nabízí ojedinělou prohlídku Památníku II. světové války v Hrabyni, navíc pro tento den bez vstupného.

Památník II. světové války v Hrabyni otevře ve sváteční pondělní den 28. října 2013 své brány návštěvníkům zcela bezplatně. A nebyl vybrán náhodně - národním památníkem bojů za svobodu a demokracii byl vládou ČR vyhlášen už v roce 2000. Návštěvníci si mohou prohlédnout dlouhodobou expozici Doba zmaru a naděje i výstavy Řop, řop, řopík a Muži a válka, které se chýlí ke konci. „I letos bude návštěvníkům zpřístupněn symbolický hřbitov u památníku a v 15.00 hodin začne komentovaná prohlídka expozice s názvem Karpatsko-dukelská operace," představila nabídku Památníku jeho vedoucí Jana Horáková. Komentovaná prohlídka představí operaci sovětských a československých jednotek zahájenou 8. září 1944, která měla pomoci povstaleckým silám zapojeným do Slovenského národního povstání. Krátce po zahájení operace ale byly odzbrojeny dvě pěší divize, na jejichž útoku plán stál. Jaké byly další plány postupu, jak probíhaly jednotlivé fáze útoku i to, jak vzpomínají na tuto operaci pamětníci, to už bude součástí komentované prohlídky.

Svátek 28. října je připomínkou téhož dne roku 1918, kdy byl vyhlášen první samostatný československý stát, jehož prvním prezidentem se stal T. G. Masaryk. Československo se tak stalo jednou z prvních evropských parlamentních demokracií, kterou rozvrátila až okupace nacistickým Německem.28. října – vstup zdarma

Památník II. světové války v Hrabyni

otevírací doba 9.00 – 17. 00 hodin

expozice Doba zmaru a naděje

výstavy Řop, řop, řopík + Muži a válka

komentovaná prohlídka Karpatsko-dukelská operace – v 15.00 hodin

Kontakty

www.szm.cz

Termíny