Grónsko a Špicberky, aneb dvě sezóny v Arktidě

Volný čas, Turistika

Ve čtvrtek 7. 11. navštívíme s Knihovnou Eduarda Petišky ledovou arktickou divočinu. Provede nás po ní geolograf a lesní ekolog Jiří Lehejček na další ze svých cestopisných přednášek.

Podíváme se spolu s ním do míst daleko za polárním kruhem, kde vládnou ledovce, pobřeží je členěno hlubokými fjordy a příroda je zde stále jako kdysi – nespoutaná a pro někoho až překvapivě živá.

Podnikneme společně 170 km dlouhý přechod – “Arctic Circle Trail“ – barevnou grónskou tundrou, při němž nás budou provázet sobi a dobrou noc nám popřejí polární lišky. Projdeme se po ledovcích Svenbreen a Ebbabreen, a na lodi si z blízka prohlédneme do moře ústící Nordenskiöldbreen. Nakoukneme do severské kuchyně plné ryb, pižmoních salámů, sobích steaků a tuleního guláše.

Neopomeneme ani návštěvu původně sovětského důlního města Pyramiden. Málokdo by také čekal neprostupné pralesy – přesto zavítáme do dvou, které se snad ani nemůžou více lišit jeden od druhého. A na závěr neodmítneme ani pozvání do domu grónského lovce, který nás nechá vyspat na sobích kožešinách za svitu polární záře. Vypravíme se zkrátka do krajin, které jsou jiné.

Účinkují

Jiří Lehejček

Termíny