Na Švihově se bude hasit vápno jako ve středověku

Volný čas

Po tři dny bude možné na hradě Švihov zhlédnout netradiční akci – „Hašení vápna – tradiční postup zpracování kusového vápna pro stavení účely“. K vidění bude technika hašení vápna používaná ještě v nedávné minulosti, dnes však již téměř zapomenutá.


Proces hašení bude prováděn zkušeným zednickým mistrem, současně bude komentován také specialistou chemikem a technologem záchrany památek, vedoucí Technologické laboratoře Národního památkové ústavu, Ing. Dagmar Michoinovou, PhD., odbornicí na historické stavební materiály. Při akci se tak dozvíte nejen vše o postupu a procesu tradičního hašení vápna, ale také o významu a využití vápna pro současnou praxi obnovy historických objektů. K vidění a poznání toho bude ještě mnohem víc.

Akce „Hašení vápna“ bude probíhat od pátku 18.10. do neděle 20.10.2013, po všechny tři dny vždy od 10 do 16 hodin. Vstup je zdarma.

V sobotu ve 14 hodin se navíc uskuteční komentovaná prohlídka fasád hradu Švihov s podtitulem Dobrodružství vápna a kamene, která v doprovodu odborného výkladu specialistky na historické stavební materiály umožní návštěvníkům z fasád hradu přečíst postup výstavby hradu, jeho vnitřního uspořádání, ale i proces záchrany fasád.

Pozvánka s dalšími informacemi ke stažení: PDF.

Info o akci na Facebooku – sdílejte pozvánky, informace, fotky...

Akce „Hašení vápna“ je pořádána v rámci projektu (Ne)tušené souvislosti ve spolupráci se správou SH Švihov a je letošní poslední aktivitou tohoto projektu pro širokou veřejnost. Více na www.npu.cz/netusene-souvislosti, www.hradsvihov.cz

Těšíme se na Vás!

Kontakty:
  • Ing. Dagmar Michoinová, PhD., odborný garant projektu , 257 010 312, 724 663 644, michoinova@up.npu.cz
  • Ing. Gabriela Setunská, organizace projektu, 257 010 320, 725358475, setunska@up.npu.cz
  • Státní hrad Švihov, Bc. Lukáš Bojčuk, kastelán, Správa státního hradu Švihov, tel.:376 393 378, 606 666 419, bojcuk@plzen.npu.cz
Termíny