Příběh filmu: Odysea

Film, Kurzy, vzdělání, konference

Ambiciózní patnáctidílný dokument Příběh filmu: Odysea zprostředkuje vsetínskému publiku exkurz do světa filmu. Projekt je adaptací stejnojmenné knihy britského režiséra Marka Cousinse, v níž se autor pokusil uchopit dějiny světové kinematografie. 

Šest let natáčení na čtyřech kontinentech, zhlédnutí tisíce filmů – to vše stojí za vznikem projektu, který se snaží poukázat především na to, jak jsou filmaři ovlivněni historickými událostmi a prací ostatních kolegů. Příběh filmu je skutečnou odyseou v prostoru a čase. Navštěvuje klíčová místa historie filmu, od Hollywoodu po Bombaj, přináší rozhovory s legendárními filmaři a herci, dokumentuje umělecký vývoj filmu, přináší profily filmových herců, popisuje vzrušení z němého filmu, vývoj studiového systému, vykresluje revoluci způsobenou zvukovým filmem, vznik nových vln v jednotlivých lokálních kinematografiích a sleduje, jak z různých experimentů vznikl komerční film, který svými speciálními efekty uchvátil především mladé diváky.

Dokument Marka Cousinse se stal ve Velké Británii filmovou událostí roku 2011. V Česku byl projekt poprvé uveden vloni na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a pak na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Ve vsetínském kině Vatra bude cyklus zahájen 21. října v 17.00 hodin, kdy bude návštěvníkům zdarma promítána první epizoda s názvem Zrod filmu společně s předtočeným úvodem filmového teoretika a pedagoga Martina Ciela a projekcí restaurovaného snímku Cesta na Měsíc z roku 1902. Další projekce již budou zpoplatněny a nabídnou divákům vždy dvě epizody dokumentu jdoucí po sobě. Pravidelní diváci si mohou zakoupit permanentku na celý cyklus. První držitelé permanentky získají tričko či placku s emblémem festivalu. Druhá a třetí epizoda bude promítnuta v pondělí 4. listopadu od 18.30 hodin a další pak každé pondělí až do 16. prosince.

Důraz je kladen také na vzdělávací charakter celého projektu. Každý divák bude moci získat tzv. filmový index, do něhož mu budou razítkem označena jím navštívená představení. Ti, co absolvují všech osm projekcí, získají certifikát s vlastnoručním podpisem Marka Cousinse, režiséra projektu.

Společně s projekcemi bude v kině probíhat také výstava panelů, týkající se jednotlivých epizod cyklu a v nich zahrnutých filmů.

Příběh filmu: Odysea jistě zaujme nejen milovníky filmu, ale i ty, kteří se kromě příběhů zajímají také o pozadí vzniku filmu a dějiny kinematografie.

Kontakty

www.kinovatra.cz

Termíny