LINGUA VARIA / Susanne Kass (FIN)

Divadlo

Jaká je podstata jazyků a proč jich v současné době tolik vymírá? Performance se zabývá individuální i kolektivní historií jazyka.

Na celém světě je přibližně 7000 jazyků, kterým zbývá generace či dvě do definitivního zániku. Můžeme nějak emocionálně uchopit skutečnost, že spolu s tím, jak se svět stává globalizovanějším, vynořuje se pár hlavních jazyků, které „kolonizují“ komunikaci?

Performance se zabývá jak individuální, tak kolektivní historií jazyka – ten automaticky získáváme v rodině, můžeme jej ale přejmout i z různých prostředí, ve kterých se během našeho života pohybujeme. Zkoumání postupů, jakými se jazyk učíme a jakými jej používáme, nám může také odhalit specifika našich vlastních způsobů mluvení.

Jazyková rozmanitost je základním stavebním kamenem veškeré rozmanitosti kulturní. Z toho důvodu všechny kultury, a dokonce i subkultury, samy sebe do značné míry definují prostřednictvím způsobů, jakými používají a dále rozvíjejí svůj jazyk. Jak emocionální síla, kterou jazyky vytvářejí a jíž disponují, ovlivnila běh dějin? A existuje zde nějaká vazba na velmi nejistou situaci, ve které se dnes nachází řada minoritních jazyků? Co vlastně konkrétně ztratíme, přestane-li nějaký jazyk existovat?

Susanne Kass

 je vizuální umělkyně žijící v Praze a pracující s novými médii. Ve svých performancích se snaží prozkoumávat nejrůznějších přenosy v čase a prostoru – to, jakých podob nabývají, jakými způsoby je vnímáme a jak jim rozumíme. Mateřský jazyk Susanne Kass je dialekt švédštiny mluvený v Österbothnia ve Finsku.

Podpořili: Svenska Kulturfonden

Účinkují

Realizace: Susanne Kass
Performeři: Susanne Kass + speciální hosté
Světelný design: Kristian Kott

 

Termíny