DEN MRTVÝCH – DIA DE LOS MUERTOS / Motus o.s. a Loutky bez hranic o.s.

Pro děti

Oslavy tradičního mexického svátku, oslavy smrti, která je jen dalším způsobem života. Odpoledne plné barev pro děti a jejich rodiče.

„Mexická oslava zemřelých je na rozdíl od dušiček, jež známe z evropského kontextu, naplněná radostí ze života. Vyplývá to z naprosto odlišného vnímání smrti – pro Mexičany není smrt ukončením života, ale naopak jen určitým bodem na pomyslné přímce životem.“
Magdaléna Koháková, Literární noviny

Dia de los Muertos jsou tradiční oslavy každoročně masově probíhající po celém Mexiku. Je to velký svátek, kdy se setkává prehispánská kultura s katolickou církví, čas plný silných, ovšem ne pouze negativních emocí. Bolest ze ztráty milované osoby se pojí s koloritem oslavy a zábavy, jelikož smrt v mexickém pojetí není definitivním koncem života, ale jen jeho jinou podobou. Slavnost Dne mrtvých se dělí na dvě části, první je Den všech svatých, který se slaví 1. listopadu, druhá je Den věrných zesnulých připadající na 2. listopad.


Motus o.s., ve spolupráci s Loutkami bez hranic, tímto způsobem přináší  kousek Mexika
do českých krajin již poosmé. V romantických kulisách parku Stromovka u tzv. „kachního“ jezírka (v blízkosti Šlechtovy restaurace) se děti, stejně jako jejich rodiče, mohou seznámit s tradičními zvyky, vydat se na průvod s vlastnoručně vyrobenými lampiony, užít si pravou živou mexickou hudbu, pohádkové představení, stínové divadlo, ale i instalaci z jídla/k jídlu.  

Podpora: Městská část Praha 7, Nuevo Progreso Company, Bistro 8 a Institut Intermédií ČVUT

Termíny