Ivan Kraus v Brandýse nad Labem

Volný čas

Spisovatel, herec a loutkář Ivan Kraus bude mít 16. října besedu v Brandýse nad Labem. Akci pořádá Knihovna Eduarda Petišky a proběhne na zámku v divadelním sále od 18:30 hod.

Ivan Kraus je někdy označován za současného nejlepšího českého humoristu. Pokud si jeho jméno naleznete na internetu, dozvíte se, že je také humoristou laskavým, známým, glosujícím, oblíbeným a dokonce vynikajícím. Takto v součtu je to popis poměrně výstižný, přesto jen málo vypovídající, dokud si nepřečtete některou z jeho knih. Pak se nejspíš začnete bavit a smát zcela bez potřeby okamžitého nalezení správného přívlastku, kterým byste autora označili.

V šedesátých letech působil Ivan Kraus jako herec a autor v řadě pražských malých a kabaretních divadel.  V roce 1968 odešel s divadelní skupinou hrát do zahraničí, původně nanejvýš na rok. Zpět do Československa se vrátil až po dvaadvaceti letech. Nějaký čas působil v Německu jako rozhlasový a televizní scénárista, loutkoherec a spisovatel. Později pobýval také ve Francii, Spojených státech, Švýcarsku, Itálii, Anglii, Nizozemí, Belgii, Španělsku, Portugalsku a Mexiku. V současnosti žije střídavě v Paříži a v Praze.

V exilu vydával své knihy v nakladatelství Konfrontace. Publikoval také v exilových časopisech Zpravodaj a Svědectví.

Na říjnové besedě se bude pan Kraus věnovat celkem běžným činnostem charakteristickým pro tento druh událostí. Přečte nám něco ze své tvorby, popovídá si s námi a v případě potřeby se nám podepíše do knihy, přestože se do knih, když už jsou jednou vytištěny, psát nemá.

Účinkují

Ivan Kraus

Termíny