Irský den v Brně

Výstava, Kurzy, vzdělání, konference

V pondělí 7. října se v rámci Evropského roku občanů uskuteční na Masarykově univerzitě a v Knihovně Jiřího Mahena v Brně akce s názvem Irský den za účasti velvyslankyně Irska v ČR. Během Irského dne proběhne odborný seminář a debata, vystoupí skupina Rí Ra a bude zahájena výstava „Cizinci občany“.

 

Ve 14 hodin vystoupí na úvod komponovaného dne na půdě Auly Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně velvyslankyně Irska v ČR, paní Alison Kelly, v rámci odborného semináře o prioritách, průběhu a výstupech irského předsednictví. Následovat bude diskuse na uvedená téma.

 

V 16 hodin bude v atriu  Knihovny Jiřího Mahena slavnostně zahájena vernisáž výstavy „Cizinci občany“, která vypráví příběh irských přistěhovalců do Evropy. Mezi Irskem a kontinentální Evropou vždy probíhal pohyb lidí, myšlenek i zboží. Po roce 1600 se tento proces výměny významně zrychlil především poté, co si Tudorovci podrobili Irsko, a následné sociální, náboženské i ekonomické otřesy vyvolaly lavinovitou emigraci Irů. Na malých plavidlech putujících na kontinent se o místo přetlačovali nezaměstnaní vojáci, aristokraté, kteří ztratili svůj majetek, s intelektuály, deportovanými kněžími a chudinou. Tito političtí, náboženští i ekonomičtí uprchlíci čelili nejisté budoucnosti a často se setkávali s chladným přijetím. Po čase imigranti vytvořili komunity a do svých hostitelských společností se s úspěchem začlenili. Výstava zaměřená na toto téma bude k vidění do 31. října.

 

Program vernisáže zpestří hudební doprovod skupiny Rí Ra a ochutnávky irské gastronomie včetně tradičního irského nápoje. V repertoáru skupiny Rí Ra návštěvníci akce objeví irské tradicionály a instrumentální skladby. Skupina, jež vychází z irských tradic, svůj styl nezaměřila jednostranně a irskou hudbu obohacuje o prvky funky stylu a jazzovými vsuvkami. Kapela vystupuje na festivalech, v klubech a na dalších akcích. V průběhu večera bude možné ochutnat též irskou whiskey Jameson.

 

Akci pořádá Eurocentrum Brno ve spolupráci s velvyslanectvím Irska v ČR a dalšími partnery.

 

Poznámky a odkazy:

Další informace a registrace na akci:

https://www.euroskop.cz/8350/3251/sekce/akce/irsky-den-v-brne/

https://www.euroskop.cz/8350/3252/sekce/akce/vernisaz-vystavy-pronikani-irska-do-evropy/

 

Evropský rok občanů 2013 je tematicky zaměřená celoroční a celoevropská kampaň, kterou pořádá Evropská unie na podporu informovanosti občanů žijících na území EU. Letošní rok se nese v duchu evropského občanství. Evropské občanství v sobě zahrnuje mnohá práva, která automaticky náleží každému občanu členského státu EU. V České republice má tuto kampaň na starosti Zastoupení Evropské komise v ČR spolu s Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Aliancí Evropského roku 2013 v ČR. Více informací na: http://europa.eu/citizens-2013/cs/home.

 

Účinkují

Skupina Rí Ra: http://www.rira.cz

Termíny