Pohádkový les Bílovice nad Svitavou

Pro děti, Turistika

Pořádat Pohádkový les je v Česku stále populárnější. U nás, v Bílovicích nad Svitavou je to však již tradice. Sotva se zabarví listí, na samém začátku října, je to jedna z největších akcí pro děti široko daleko. Letos to bude již 29. ročník.

Ale podrobněji: Pohádkový les je vycházka pro děti a rodiče v atraktivním prostředí okruhem po zpevněné lesní cestě, místy i vyasfaltované o délce 5 km. Cestou se prochází asi 10-15 stanovištěmi (průměrně jsou od sebe vzdáleny cca 300 m), která jsou obsazena pohádkovými bytostmi, hlavně z Večerníčků nebo pohádek. Můžeme jmenovat např. ježibabu, a její perníkovou chaloupku, červenou karkulku, Ferdu Mravence, vodníky, Boba a Bobka, Křemílka a Vochomůrku, čerty, víly a další pohádkovou chamraď. Jsou to převlečené děti z místní základní školy, ale i starší dobrovolníci a učitelé. Na stanovištích děti plní různé úkoly. Jsou to např. stavění puzzle, chytání rybiček, hod na cíl, poznávání stromů a plodů, boj s drakem, překonání trasy pomocí letu na koštěti… Úkoly jsou koncipovány zejména pro menší děti, tj. od 3 do 10 let. Starším děti už by to možná nebavilo.  Za úspěšné vyřešení je dítě odměněno bonbony nebo drobnými dárečky, hlavně obrázky.

Trasa je posledních asi 5 let stejná, sice o kousek delší, nežli ta předchozí, zato však pohodová, bez bahna, vhodná i pro rodiče s kočárkem a uzpůsobená na velký nápor zájemců. A bývají jich stovky.

Na trasu nastupujeme v areálu myslivecké klubovny, kde je prezentace, za každé dítě rodič zaplatí účastnický poplatek (letos je to 50 Kč), dítě obdrží propozice - mapu a popis, do kterého sbírá na kontrolách razítka.  Od klubovny procházíme kolem myslivny lišky Bystroušky a studánky Leoše Janáčka směrem k rybníčku. Zde si můžeme vybrat směr okruhu (po nebo proti směru hodinových ručiček). V případě, že půjdeme proti směru hodinových ručiček, přejdeme mostek a kolem památníku Lidušky vystoupáme nahoru k vyhlídce Nad nádražím (více zde).  Poté, co jsme vystoupali ještě výše (336 m n.m.) se stočíme zcela na východ a procházíme už po zvlněné rovině lesem a pasekami až na rozcestí před Resslovou hájenkou. Tady se celé kolečko vrací zpět, po lesní asfaltce se vracíme zpět do Bílovic. Procházíme kolem památníku J. Konšela a kolečko uzavřeme zase u rybníčka, ke kterému jsme došli z kopce. Do cíle zbývá nějakých 300 m, je tam, kde jsme odstartovali. Na děti čeká drobný dárek a opékání špekáčků (ten si musíte koupit).

Akce je pohodová, pro malé děti na celé dopoledne. Letos  se uskuteční 05.10.2013, start je od 9 do 11 hod. Pohádkové bytosti jsou připraveny strašit na stanovištích až do 13 hod. 

Účinkují

Děti, učitelé ze ZŠ Bílovice nad Sviavou a dobrovolníci

Termíny