Den otevřených dveří - Dopravní podnik Hradec Králové

Výstava, Volný čas, Pro děti

Jak vlastně funguje královéhradecká městská hromadná doprava? Jaké je její zákulisí? Nahlédnout pod kapoty autobusů a trolejbusů nebo elektrobusu a vůbec pod pokličku celé MHD mohou zájemci při dni otevřených dveří Dopravního podniku města Hradce Králové 5. října od 9 do 14 hodin. Po pěti letech se návštěvníkům opět otevře areál v Pouchovské ulici i zázemí terminálu hromadné dopravy, tentokrát u příležitosti 85. výročí založení zdejší městské hromadné dopravy.

 

Den otevřených dveří se však neomezí jen na pouhé zpřístupnění podniku, ale připraven je bohatý program pro všechny věkové kategorie. K vidění bude nejmodernější technika a nejnovější vozy MHD, stejně tak jako odlesk historie. Tu budou reprezentovat historická vozidla, která budou zdarma vozit cestující mezi areálem dopravního podniku v Pouchovské ulici a terminálem hromadné dopravy. Historii a současnost v jednom pak mohou zájemci zhlédnout při křtu nově vydané knihy o královéhradecké městské hromadné dopravě.

 

„Vstup na akci je zdarma – bezplatně se cestující svezou i na mimořádné lince mezi areálem podniku v Pouchovské ulici 153 a terminálem hromadné dopravy,“ zve návštěvníky ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich. Obě místa propojí mimořádná linka, na které pojedou historická vozidla označená 85 – Den otevřených dveří (odjezd z THD: nástupiště D1). Dopravu zajistí autobusová legenda autokar ŠKODA 706 RTO LUX nebo autobus ŠKODA 706 RTO MTZ a trolejbus Škoda 9 Tr HT28 či KAROSA B 732.1654.  V Pouchovské ulici čeká nejen fandy veřejné dopravy prohlídka celého areálu včetně nového centrálního dispečinku, zázemí řidičů a učeben autoškoly. Představeny budou všechny typy aktuálně provozovaných vozidel MHD včetně úplné novinky - elektrobusu SOR EBN 9.5 a vozidla dílenská. „Samozřejmostí bude i oblíbený průjezd autobusů MHD s návštěvníky myčkou a prohlídka dílen a dalších prostor servisního a technického zázemí společnosti,“ dodává vedoucí marketingu Dopravního podniku města Hradec Králové František Meduna.

 

V rámci doprovodného programu se v 11 hodin uskuteční i slavnostní křest a autogramiáda ojedinělé publikace Historie městské hromadné dopravy v Hradci Králové 1928–2013. Autorka Helena Rezková se spoluautory poprvé uceleně a s novým pohledem zmapovala pozoruhodnou historii a současnost MHD v Hradci Králové. Kniha byla vydána v nákladu 1 500 ks s rozsahem 272 stran a obsahuje 890 fotografií. Zájemci si budou moci knihu přímo na místě i zakoupit za zvýhodněnou cenu a od 8. října pak bude k dispozici v síti královéhradeckých knihkupectví.

 

„Novinkou bude i moderovaná účast BESIP teamu Ministerstva dopravy – nevšední prezentace problematiky bezpečnosti silničního provozu, autogramiády fotbalistů FC Hradec Králové od 9.30 do 10.30 hodin a hokejistů Mountfield HK od 12.30 do 13.30 hodin. Návštěvníky čeká také výstava elektrokol a elektroskútrů předního světového výrobce firmy Guewer,“ vypočítává další lákadla akce Franišek Meduna. Příznivci motosportu se tu mohou potkat i s mistrem ČR Davidem Látrem a motocyklovým týmem MOTORPOWER 81.  Zájemci se mohou po dobu celé akce setkat s autorkou knížek o tvoření s dětmi a pohádkových příběhů Markétou Vítkovou. Její nejnovější knížka Překvapení skřítka Modrovouska a jiné pohádky z Hradce Králové skrývá 14 pohádek a jedna z nich je přímo vázána na dopravní podnik.  Děti se také mohou svézt po okružní trase v prostorách areálu společnosti turistickým hradeckým silničním vláčkem.

 

Po celou dobu konání akce mohou získat v Zákaznickém centru v Pouchovské ulici noví zákazníci městskou a volnou kartu za zvýhodněnou cenu. Na Terminálu hromadné dopravy si bude možné prohlédnout i originální dispečerské pracoviště „koule“. O dalším programu a podrobnostech akce, která se koná za každého počasí, bude veřejnost informována průběžně na stránkách www.dpmhk.cz.   

Další dokumenty k akci

  
Kontakty

www.dpmhk.cz

Termíny