Podzimní koncert v kapli sv. Jiří

Hudba

 

Jitka Šuranská je z rodu na folklóru vyrostlých zpěvaček z jihovýchodní Moravy, které zpívají čistým hlasem bez manýr a s citem pro zpívanou písničku. Jitka je členkou Cimbálové muziky Stanislava Gabriela a houslistka zlínské filharmonie.
Tato fascinující mladá dáma s houslemi a nádherným hlasem je už na první pohled na hony vzdálena všem krojovaným pseudofolkloristům. Přesto je navýsost patrné, že je v téhle muzice doma jako málokterá jiná.

Jitka sama o sobě uvádí:
Jsem houslistka a zpěvačka. Nebo snad zpěvačka a houslistka? Kdo by řešil pořadí... Mé kořeny jsou silné, moravské... Tak silné, že je nechci opouštět. Zároveň hledám novou cestu k vyjádření, zpívám starobylé texty a nápěvy a fidluju k nim na housličky. 

 Za svůj největší úspěch považuje získání ceny Anděl v kategorii World music za rok 2005 v duu s Jiřím Plockem za CD s názvem "Písňobraní". V letošním roce vychází její první sólové album Nězachoď slunečko, na kterém se podíleli výjimeční muzikanti – Stanko Palúch, Róbert Ragan, Marcel Comendant, Marek Pastírik, Michal Müller, Jirka Plocek, Martin Bzirský, Petr Vavřík a Marcel Gabriel.

Koncert této moravské vycházející hvězdy, která v Litovli vystupovala s Jiřím Plockem v roce 2007 na minifestivalu Folkové Pomoraví, si můžete poslechnout v úterý 29. října od 18 hod. v kapli sv. Jiří v Litovli u příležitosti výročí České republiky. Součástí večera bude udělování ocenění „Osobnost Litovle“. Vstupné dobrovolné.

Účinkují


Jitka Šuranská

Kontakty

www.mklitovel.cz

Termíny