Přednáška k historii mlýnů a brusíren skla

Volný čas

Ve čtvrtek 12. září 2013 se v prostorách Navrátilova sálu v Novém Boru uskuteční přednáška Mgr. Miroslava Kolky s názvem "Zajímavosti z historie mlýnů a brusíren skla na Novoborsku". Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví, začátek v 18 hodin.


Odborný pracovník Národního památkového ústavu Mgr. Miroslav Kolka, specialista na technické památky a lidovou architekturu, připravil na sklonku loňského roku k vydání publikaci Technická zařízení na vodní pohon na Cvikovsku. V rámci svých výzkumů systematicky mapuje historické mlýny, brusírny skla a další mizející pozoruhodné stavby rozprostřené po území Libereckého kraje i za hranicemi tohoto regionu. Na přednášce budou presentovány výsledku průzkumu technických zařízení a vodních děl v okolí Nového Boru, zastoupeny zde budou zejména mlýny, brusírny skla včetně známých zrcadláren Kinských. Na fotografiích, archivních plánech i trojrozměrných předmětech bude představeno technologické zařízení těchto objektů zejména ze Skalice u České Lípy, Janova u Nového Boru či Lindavy.

Zajímavosti z historie mlýnů a brusíren skla na Novoborsku, Mgr. Miroslav Kolka, Nový Bor, Navrátilův sál, tř. T. G. Masaryka, č.p. 45, začátek v 18.00 hodin

Dny evropského dědictví v NPÚ.

Termíny