Steel Pulse

Hudba, Reggae & Ska
Legendární britská skupina Steel Pulse působí na ostrovní scéně již od roku 1975, kdy se přidala za svůj rodný Birmingham k hnutí Rock against Racism. Dodnes patří k tomu nejlepšímu,co kdy Evropa přinesla rozvoji reggae a to ať už po hudební nebo textové stránce. Steel Pulse jsou také jedinou britskou kapelou, která vyhrála Grammy za nejlepší reggae album roku. Nominováni byli dosud celkem 6x, vyhráli ale trochu překvapivě s deskou “Babylon the Bandit” z roku 1985. Reggae bylo od počátku hudbou rebelů proti estabilishmentu a Steel Pulse jsou toho zářným případem.

“Nemůžeme ignorovat politiku, protože každý život a duše, která se narodí na této planetě může být v určitém bodě obětí politických machinací”, vysvětluje zpěvák kapely David Hinds, jehož dready už rostou skoro čtyři dekády.
“Z duchovního aspektu je hudba vzhledem k současné realitě opravdým povzbuzením. Zabýváme se pozitivními duchy, což znamená, že necháváme stranou zbraně, drogy a další neduhy společnosti i afroamerické komunity”.

Steel Pulse realizují svá slova i v praxi. Rozhodli se svého času například soudit s Taxi & Limousine commission v New Yorku, protože tato polostátní firma tehdy odmítala vozit rastafariány nebo lidi tmavé barvy pleti. Zkrátka a dobře jedním z hlavních témat kapely už od jejího vzniku je až dodnes boj proti nespravedlnosti, propagace rovnoprávnosti a pozitivních poselství. V neposlední řadě se věnují vzdělavání posluchačů o historii africké diaspory.

Za 38 let historie kapely Steel Pulse vystupovali na jednom podiu s mnoha dalšími hvězdami napříč žánry. Za zmínku určitě stojí alespoň Stevie Wonder, Bob Marley, Sting, INXS, Santana, Herbie Hancock nebo třeba Bob Dylan. V roce 1980 se kapela objevila v již kultovním britském filmovém snímku “Babylon” o životě afrokaribské komunity v tehdy k přistěhovalcům velmi nepřátelském a chladném Londýně. V roce 1989 pak spolupracovali s brooklynským režisérem Spikem Leem na soundtracku k neméně slavnému filmu “Do the Right thing”. O čtyři roky později je pak sám Bill Clinton pozval jako vůbec první reggae kapelu, aby zahrála v Bílém domě v rámci jeho inaugurace.

Steel Pulse mají za sebou už skoro čtyři dekády kvalitní tvorby, rozsáhlou diskografii a fanoušky doslova po celém světě. Přesto v České republice vystoupí poprvé až 21. října 2013.
Termíny