Velká divadelní událost - Státní divadlo národů pod vedením národního umělce RF Jevgenije Mironova uvede inscenaci Slečny Julii na motivy divadelní hry Augusta Strindberga (představení je v ruském jazyce s českými titulky)

Divadlo

 

17. září v 20:00 bude na scéně pražského divadla HYBERNIA uvedena inscenace Slečna Julie na motivy divadelní hry Augusta Strindberga

 

Všechny příznivce ruského divadla čeká skutečná divadelní událost - v rámci XXI. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň se poprvé představí na divadelních prknech v Plzni a v Praze moskevskéStátní divadlo národů (Gosudarstvennyj těatr nacij) pod vedením národního umělce RF Jevgenije Mironova.

Příběh "pádu" hraběcí dcery, která se na jednu noc stala milenkou otcova sluhy, byl na konci 19. století vnímán jako "příliš odvážný a příliš naturalistický." Jediného uvedení se hra dočkala 14. března 1889 v prostorách studentského spolku v Kodani, přičemž titulní roli ztvárnila Strindbergova žena Siri von Essen. Ve Švédsku byla Slečna Julie zakázána cenzurou až do roku 1906. V současné době se však jedná o jednu z nejznámějších a nejhranějších divadelních her tohoto švédského dramatika.

Se zkoumáním hlubin psychologie hrdinky podobného typu má režisér inscenace, Thomas Ostermeier, již řadu zkušeností ze svého domovského berlínského divadla Schaubühne, kde inscenoval Ibsenova dramata Nora (2002) a Hedda Gablerová (2006). Hrdinky těchto her, napsaných přibližně ve stejnou dobu jako Slečna Julie, jsou „rodnými sestrami“ Stringbergovy hrdinky.

 

Děj inscenace v podání moskevského divadelního souboru je přenesen do současného Ruska. Jeden z nejvyhledávanějších a nejznámějších představitelů nastupující generace ruských dramatiků, Michail Durněnkov, pro účely této inscenace napsal (speciálně pro Divadlo národů) novou scénickou verzi Strindbergova dramatu, v níž jsou zachovány všechny syžetové linie, zatímco dialogy jsou nasycené moderní lexikou. Ústředním tématem hry je stejně jako u Strinberga milostný trojúhelník, který tvoří slečna Julie, sluha Jean a služebná Kristina, v podání špičkových ruských herců - Čulpan Chamatovové, Jevgenije Mironova a Eleny Gorinové.

Představení je v ruském jazyce s českými titulky

 Představení mělo premiéru v Moskvě v roce 2011.

Informace o představení: www.festivaldivadlo.cz, www.theaterofnations.ru

 

www.hybernia.eu , 

 

http://www.ticketportal.cz

 

http://www.ticketstream.cz/czts/site.frame.jsp?thread=

 

 


 

Účinkují

Čulpan Chamatovová, Jevgenije Mironov Elena Gorinová

 


Termíny