Putovní výstava UŽ JE TO JINAK 2013 dokazuje, že péče o postižené zažívá boom

Výstava, Volný čas

Ještě před 20. lety existovaly ústavy, ve kterých byli mentálně postižení lidé drženi v klecích, a jejich zvláštnosti se krotily tlumícími léky. O tom, co všechno se muselo stát, aby postižení mohli žít vedle nás a ne za mřížemi, pojednává výstava UŽ JE TO JINAK 2013. Tato ojedinělá akce se bude konat 18.7. ve Dvoře Králové a 15.8. v Náchodě za podpory organizace Barevné domky Hajnice.

Výstava UŽ JE TO JINAK je v pořadí třetí výstavou tohoto druhu. První proběhla v roce 2010 a u jejího zrodu nestál nikdo jiný než Barevné domky Hajnice, organizace, jež stojí už od 90. let za myšlenkou transformace oboru sociální péče. A daří se jí to i v praxi. Obyvatelé areálu Hajnice bydlí ve skupinových domácnostech v běžných zástavbách a žijí způsobem života, jaký si sami zvolí. Mohou pracovat, vařit si, bavit se, randit, nebo se vzdělávat. Mohou prostě normálně žít.

Strašidelné zámky, klece na pokojích

Akce s názvem UŽ JE TO JINAK chystá pro návštěvníky ohlédnutí za bezmála 20. Let. 20 let zpátky v životě obyvatel Barevných domků Hajnice, kteří jsou dnes součástí projektu, jenž může inspirovat další takové instituce. Prostřednictvím fotografií, starých kusů nábytku a dalších autentických předmětů připomene hrůznou úroveň sociálních služeb devadesátých let a odkryje pravdu o tehdejších podmínkách, ve kterých kdysi lidé s handicapem žili. Na druhou stranu bude této smutné době nastavovat zrcadlo, které odrazí podobu, jak se dá žít s handicapem v dnešní době. I když není toto ohlédnutí v čase zpět rozhodně nic příjemného, musíme si uvědomit, že mi všichni jsme svým způsobem za tento stav odpovědní. Tak, jak se stát chová k těm nejslabším, bývá vizitkou celého národa a také zprávou o stavu takové společnosti. A na to nesmíme zapomenout.

Všecko zlé se v dobré obrátí

Ač není téma putovní výstavy UŽ JE TO JINAK zrovna oddychového charakteru, výstava bude na návštěvníky v závěru dýchat pozitivně. Celá akce v podstatě odkrývá fakt, že sociální služby v ČR ušly obrovský kus cesty, což je konkrétně doloženo na příkladu projektu Barevných domků. Od izolace, klecových lůžek a tlumících léků po skupinové domácnosti, zaměstnání v běžném pracovním poměru a integraci v běžné společnosti. A na to také nesmíme zapomenout!

Na místě bude ochutnávka sladkých dobrot z Oranžové kavárny, která má za úkol osladit hořkou minulost, která je celou výstavou protknuta. Kavárna, stejně jako Dílna barevných příležitostí, která se postará o prodej keramiky z rukou Hajnických, jsou jedny z projektů Barevných domků Hajnice, které mají za úkol zaměstnávat postižené a propojovat světy zvláštní se světy ostatními.

Přijďte a podpořte výstavu UŽ JE TO JINAK a dejte tím vědět, že Vám osudy lidí, jež byli méně obdařeni než ostatní, není lhostejný. Těšíme se!

 

Termíny