GALERIE HARFA BUDE DĚJIŠTĚM MISTROVSTVÍ ČR VE FOTBAL FREESTYLU

Sport

Mistrovství ČR ve Fotbal Freestylu se uskuteční v sobotu 13. července 2013 od 13 hodin. Široká veřejnost má vstup zdarma a je pro ni připraven neméně adrenalinový doprovodný program jako je Frisbee Freestyle, Footbag, vystoupení Yoyo Freestyle a soutěže.  

Jak název napovídá, vychází Freestyle Fotbal z běžné kopané. Při letmém pozorování hráče Freestyle Fotbalu je ale brzy jasné, že jediné, co má s fotbalem společného, je míč. Od fotbalu se ten mladší, freestylový, liší hlavně v tom, že není potřeba spoluhráčů, hřišť a ani zvláštního vybavení. Stačí jeden člověk, jeden míč a žádné omezení, jak ho hrát. Minimální náklady a absolutní volnost je to, co dělá Freestyle Fotbal už více než 10 let neodolatelným jak pro mladé hráče, tak i pro diváky. Každý hráč má svůj vlastní styl a proto je jasné i krédo komunity, které zní „Freestyle Fotbal – kde fotbal začíná být uměním“. To, že má tato sice stále ještě novinka u nás silné zázemí, svědčí i existence České Freestyle Fotbalové Asociace, jejímž úkolem je kromě jiného také pořádání turnajů, srazů a šíření povědomí prostřednictvím vystoupení pro širokou veřejnost. 

Mistrovství ČR v Galerii Harfa doprovodí i další zajímavé disciplíny jako je Freestyle Frisbee, což je žonglování a náročné triky s létajícím talířem. Dalším bodem programu bude Footbag, tedy hra s míčkem sešitým z látky či kůže, který si hráči v kruhu posílají dokola za pomoci všech částí těla, kromě rukou, aby nespadl,“ popisuje Martina Tlustá z Galerie Harfa. 

Počátky Freestyle Frisbee sahají do éry „květinových dětí“ na kalifornské pláže, které nabízely ideální vítr od moře. Základním trikem je držení vodorovného roztočeného talíře na prstě, resp. na nehtu. Jakmile hráč tento trik zvládne, může s frisbee provádět mnohdy až akrobatické pohyby, které berou dech. Dnes se obliba Freestyle Frisbee přenesla z Kalifornie do Evropy, především do Itálie, Německa a České republiky, ale také do severských zemí. Česká republika pořádá v této disciplíně také největší evropský turnaj, Frisbeer Cup. 

Oficiálním začátkem sportu zvaného Footbag je rok 1972, kdy si s ručně vyrobeným sáčkem naplněným fazolemi začali kopat John Stalberger a Mike Marshall. Hru nazvali Hack the Sack, tedy Kopej pytel, odkud také pochází název takto netypického míčku – hak. Footbag je již od 70. let plnohodnotným soutěžním sportem a stojí za ním velká komunita hráčů a příznivců.  

www.galerieharfa.cz

Termíny