Americký orchestr mladých, San Jose Youth Symphony, koncertuje 4. 7. v Praze

Hudba

Symfonický orchestr mladých talentovaných hudebníků z kalifornské Silicon Valley vystoupí  ve čtvrtek

4. července 2013 v rámci koncertního cyklu Musica Orbis 2013 ve Smetanově síni Obecního domu.  

San Jose Youth Symphony je jedním z nejstarších a nejlepších mládežnických orchestrů na západním pobřeží Spojených států. Orchestr má dlouhou tradici, založen byl již před šedesáti lety jako součást symfonického orchestru San Jose. Orchestr, který tvoří hudebníci do 21 let, zakončí v Praze svoje evropské turné (Sarajevo, Lublaň, Bratislava, Kroměříž). Pražskému publiku představí díla dvou amerických skladatelů Gillise a Gottschalka, brilantní Lisztův klavírní koncert a Čajkovského Symfonii č. 2.

Koncert řídí  izraelský dirigent Yair Samet. Již jako mladý, v roce 1989, dirigoval Young Israel Philharmonic, součást známého symfonického orchestru Israel Philharmonic. Je dirigentem San Jose Symphony a dirigentem a uměleckým ředitelem San Jose Youth Symphony, se kterými již procestoval Evropu, Jižní Ameriku a Dálný Východ.

Na úvod koncertu zazní skladba  amerického skladatele Donalda Eugena Gillise (1912-1978), jehož  hudba klade zvláštní důraz na jazz, který skladatel pokládal za oživující prvek v americké hudbě. Jeho díla jsou charakterizována jako radostná a plná humoru, stejně jako skladba Twinkle Toes ("Piškoty"), která je na programu.

V první polovině koncertu se dále představí mladá srbská sólistka Sofija Nedić, vítězka mnoha mezinárodních klavírních soutěží ve Francii, na Slovensku, v Bosně a Hercegovině a ve Spojených státech. Jako nejmladší studentka, tehdy ve svých 14 letech, byla přijata na bělehradskou Hudební konzervatoř. Nyní studuje magisterské studium hry na klavír u profesora Macka McCraye na sanfranciské Hudební konzervatoři. Dnes 22 letá klavíristka si vybrala pro turné se San Jose Youth Symphony interpretačně náročná díla dvou skladatelů, zároveň vynikajících klavíristů Liszta a Gottschalka.

Franz Liszt (1811-1886), skladatel, virtuózní klavírista a dirigent, napsal svůj první klavírní koncert v roce 1830. Zajímavé je, že se dílo rodilo těžce, mezi první verzí a veřejnou premiérou leží celých dvacet let a ještě po tomto provedení skladatel ve skladbě leccos změnil, aby ji vypiloval k dokonalosti. Premiéru v německém Weimaru v roce 1855 dirigoval Hector Berlioz.

Po Lisztovi bude následovat skladba Grand Tarantelle, dílo amerického romantického skladatele a výborného klavíristy,  Louise Moreaua Gottschalka (1829-1869), který však většinu svého produktivního hudebního života strávil mimo Spojené státy. Jeho hudba  připomíná Lisztův styl a jeho rané skladby vyvolávaly v Evropě senzaci. Byl jedním z prvních klasicky vystudovaných klavíristů, kteří ve svých skladbách propojovali latinsko-americké a afro-americké rytmy a tance s evropskými hudebními formami.

Závěr koncertu bude patřit slavné Symfonii č. 2 Petra Iljiče Čajkovského (1840-1893), nazývané také „Maloruská“,  neboť  do ní skladatel zakomponoval mnoho ukrajinských nápěvů.

John Tregellas, ředitel pořádající agentury The Prague Concert Co., k nadcházejícímu koncertu řekl:

„San Jose Youth Symphony přiváží pestrý program, nesmírně se těším na náročné klavírní koncerty a jejich interpretaci mladou srbskou sólistkou, zajímavé bude srovnat skladby dvou skladatelů, kteří sami byli virtuózními klavíristy. V Čajkovského Symfonii bude mít zase velkou šanci prokázat své umění celý orchestr talentovaných umělců.“

 Posledním koncertem v letošním cyklu Musica Orbis bude již za týden 12. července 2013 smíšený pěvecký sbor ze Skotska NATIONAL YOUTH CHOIR OF SCOTLAND.

 Vstupenky v obvyklých předprodejích.Cena: jednotné vstupné  400,- Kč (50% sleva pro děti, studenty, důchodce, osoby ZTP a jejich doprovod)

Více informací o rezervaci vstupenek naleznete na www.concert.cz

 Staňte se členy Koncertního klubu The Prague Concert Co a získejte na tyto a další koncerty významné slevy.  Informace obdržíte po registraci.

Účinkují

 

SAN JOSÉ YOUTH SYMPHONY, USA

Dirigent: Yair Samet

Sólistka: Sofija Nedić, klavír

Kontakty

www.concert.cz

Termíny