Koncertní cyklus Musica Orbis 2013 uzavře 12. 7. Mozartovým Requiem smíšený sbor ze Skotska

Hudba

Národní sbor ze Skotska, složený ze zpěváků ve věku 16 až 24 let, vystoupí v Praze ve Smetanově síni Obecního domu 12. července 2013. Praha v premiéře uslyší skladbu skladatele Paula Mealora Crucifixus a Mozartovo Requiem. Tímto koncertem se završí letošní cyklus koncertů talentovaných mladých hudebníků, Musica Orbis 2013.  

Na založení sboru National Youth Choir of Scotland v roce 1996 se významným způsobem podílel Christopher Bell, který je jeho sbormistrem a zároveň uměleckým ředitelem. V roce 2012 sbor, který sdružuje nejlepší mladé zpěváky z celého Skotska,  obdržel prestižní cenu Royal Philharmonic Society Music Award ve sborové kategorii. Sbor spolupracuje s významnými orchestry a festivaly, mimo jiné v roce 2006 spolu s  BBC Scottish Symphony Orchestra účinkoval na festivalu BBC Proms ve slavné Royal Albert Hall a pozvání od stejného festivalu k účinkování v oratoriu Dítě naší doby britského skladatele Michaela Tippetta přijal opět v roce 2012.

Pro pražský koncert zařadil soubor na program skladbu mladého velšského autora Paula Mealora Crucifixus, která v Praze zazní vůbec poprvé. Skladatel je ve Velké Británii populární, proslavil se, když jeho moteto Ubi Caritas et Amor  vybrali princ William a Kate Middleton, aby zaznělo na jejich svatbě ve Westminsterském opatství v roce 2011. O rok později se jeho další píseň „Wherever You Are” z alba The Tender Light držela na první příčce v britské hitparádě.

Ve druhé polovině koncertu zazní  Mozartovo Requiem, soubor doprovodí varhaník David Hamilton. Poslední dílo, během jehož komponování Mozart onemocněl a zemřel, objednal hrabě Franz von Wallsegg na památku své zesnulé choti. Vdova po Mozartovi požádala jeho žáka, Franze Süssmayra, aby dílo podle zanechaných poznámek a pokynů dokončil a ona mohla dostat honorář za zakázku. Süssmayr své dílo vystavěl na Mozartových téměř hotových náčrtech od Kyrie po Hostias. Lacrimosa končí v osmém taktu a dál už Süssmayr navázal svým vlastním aranžmá dalších částí. Ve verzi od Roberta Levina, kterou uslyší posluchači 12.7., však mírně pozměněná Lacrimosa přechází do fugy v závěrečném Amen beze změny tóniny. Levin pozměnil instrumentaci a tónové rozpory mezi oběma verzemi a přizpůsobil Lacrimosu Mozartově chrámové hudbě při zachování co největší věrnosti Süssmayrově verzi.

John Tregellas, ředitel pořádající agentury The Prague Concert Co., k nadcházejícímu koncertu řekl:

„Jsem rád, že ve světě je mnoho vynikajících studentských sborů a orchestrů a my je budeme moci opět představit našim posluchačůmi v cyklu Musica Orbis 2014, který je již v přípravě.

Vstupenky v obvyklých předprodejích. Cena: jednotné vstupné  500,- Kč (50% sleva pro děti, studenty, důchodce, osoby ZTP a jejich doprovod)

Více informací o rezervaci vstupenek naleznete na www.concert.cz

 Staňte se členy Koncertního klubu The Prague Concert Co a získejte na tyto a další koncerty významné slevy.  Informace obdržíte po registraci.

Účinkují

 

NATIONAL YOUTH CHOIR OF SCOTLAND, Velká Británie

Dirigent: Christopher Bell

Varhany: David Hamilton

Kontakty

www.concert.cz

Termíny