Módní přehlídka - růže svatební

Volný čas, Pro děti

V čase rozkvetlých růží se konají v prostorách krásného Buchlovického zámku pravidelná setkávání. To letošní se ponese v nostalgickém duchu růží svatebních, ale především dobových. A když nostalgie, tak právě z těch v módě obdivovaných 20. až 40. letech dvacátého století. Jak jinak nejvýstižněji ukázat svatební kytice z růží než v rukách nevěsty ve svatebních šatech!


Nevěsty nebudou samozřejmě skutečné, ale nahradí je půvabné modelky oblečené do dobových originálů. Nikoliv do kostýmů z půjčoven, ale do oblečení, ve kterých se mladé dámy skutečně vdaly, fotografovaly a dlouhá léta je jako poklad schovávaly. Právě 4. července 2013 od xx hodin můžete vidět na módní přehlídce modely, které se zrodily ve známých prvorepublikových salonech Podolská, Roubíčková a Kochta v Praze nebo módní síni Tesař v Českých Budějovicích. Přehlídku připravila se svou agenturou paní Vlaďka Dobiášová, vlastnící největší sbírku dobového oblečení, doplňků a textilií v České republice.

Uvidíte nejen již zmiňované modely svatebních šatů, ale také oblečení družiček či doprovodu nevěsty. Vzácností je, že k většině modelů jsou zachovány i fotografie, které budou k vidění v průběhu přehlídky. Plakát letošní akce dokumentuje snímek svatby slečny Máni Utěšilové, která se vdávala v roce 1922, byla motocyklovou závodnicí, na jejímž kontě byl i vítězný závad Zbraslav – Jíloviště v roce její svatby. Závodu se zúčastnila na ojedinělém motocyklu značky „ČAS“, dodnes uchovaném v Technickém muzeu v Praze. Nastávajícím manželem byl syn pražského architekta Edvarda Rechziegla. Pan tchán byl mj. autorem takových zajímavých staveb jako např. Dům u Rotta, U Modré štiky nebo občanských domů proti Žofínu. V průběhu přehlídky se odtajní i to, co nevěsta skrývala pod šaty nebo v čem šla večer do postele.

Vrcholem přehlídky budou svatební šaty z Ameriky z roku 1938, které se „vdávaly“ dokonce třikrát.

Některé z modelů byly k vidění i na módní přehlídce Vlaďky Dobiášové na letošním reprezentačním plese České republiky v Bruselu.

Vlaďka Dobiášová

Termíny