Něco pro děti: naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Sport, Pro děti, Turistika

Vzpomínková akce, při níž v historických uniformách defilují členové Klubu vojenské historie Trutnov i dalších spřátelených vojenských historických spolků.

Koná se vždy v červnovou sobotu, která je nejblíže datu výročí prusko-rakouské bitvy u Trutnova 27. června 1866, na Krakonošově náměstí. Zde jednotky provedou slavnostní nástup a vypálí čestné salvy. Tradičně se také natírá pamětní deska zasazená v dlažbě jihovýchodního cípu náměstí, na níž je vyryto datum bitvy, černou barvou na znamení smutku z odvlečení trutnovských měšťanů do pruské pevnosti Hlohov. Akce pak pokračuje i v prostorách trutnovské části naučné stezky „Po stopách války 1866“ a zejména u památníku generála Gablenze na vrchu Šibeník. Nechybí živá hudba a chutné občerstvení.

Tato rodinná trasa čítá osm zastavení a celkem dvanáct tabulí s texty. Zpestřením každého  informačního panelu je obraz scén z jednotlivých etap bojů, portréty osobností, popis vojenských uniforem, průběh krvežíznivé bitvy a podobná významná sdělení, která ocení každý dychtivý milovník české historie. Tento výlet startuje první informační tabulí na Krakonošově náměstí v Trutnově. Jedná se o celoročně přístupnou stezku, značení je provedeno směrovými šipkami s vojenskou tématikou. Odtud vás povede stezka k dominantnímu pomníku generála Gablenze, který se nejvíce zasloužil na jediném rakouském vítězství v bojích roku 1866. Tam tehdy rakouský generál uštědřil pruským nepřátelům lekci pomocí silného dělostřelectva. Pro další informace o bitvě musíte přejít na Janský vrch, kde boje pokračovaly. Trasa vás dovede do prostoru u Zvičinské vyhlídky s tabulemi o etapě odpoledních bojů kolem dnešního Bojiště. Cesta vede velmi příjemnou krajinou po zpevněné lesní cestě okrajem lesa a rozhodně se bude čím kochat. Dojdete totiž k několika vyhlídkám, odkud uvidíte v úchvatných pohledech Krkonoše.

Kde se ubytovat nebo se jen posílit na další výšlap

Hubertuska:

Nedávno zrekonstruovaná Bouda Hubertus může být jak cílem malé procházky po okolí Žacléře, tak i začátkem velkého cyklovýletu na Rýchory nebo do Krkonoš. Bouda návštěvníkům nabízí příjemné posezení na lavičkách u chaty, v malém baru nebo ve větší jídelně, kde vás vždy rádi občerství.

Info na: www.hubertuska.cz

 

Camp Dolce:

Stylová bezbariérová restaurace s velkou terasou, krbem, tanečním parketem a vinotékou se nachází na břehu rybníka v osadě Dolce u Trutnova. Nejen, že se tady dobře najíte, ale hlavně se můžete v rybníce i vykoupat. A to je za všechna osvěžení. Před restaurací je dětské hřiště s prolézačkami.

Informace zde: www.apartmany-dolce.cz

A na závěr za kulturou …

Galerie draka v Trutnově

V Galerii draka na vás čeká originální mechanické divadélko, které vám přiblíží starou dračí pověst o založení města. Během roku galerie pořádá i doprovodné výstavy, besedy a výtvarné dílny. Promítají se zde i krátké filmy z dračích slavností z Trutnova a z dalších evropských dračích měst. Prohlídka s průvodcem trvá cca ½ hodiny, bez průvodce si můžete dračí umění užívat do zavíračky. 

Otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 hodin.

Více info na: www.galeriedraka.cz

Společenské centrum UFFO

Kulturní centrum a architektonická perla Trutnova zve na různorodá představení a bohatý kulturní program. Příjemný pobyt poskytne rovněž kavárna Horn v objektu a blízké interaktivní dětské hřiště.

Info na: www.uffo.cz

Stachelberg

Obr mezi pevnostmi, vojensko-historická expozice v jednom z nejmohutnějších pevnostních objektů v ČR. Dětský koutek a občerstvení pro malé a vysílené.

Otevřeno: od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Více na: www.stachelberg.cz

 

Termíny