Dobývání zámku švédskými vojsky

Volný čas, Pro děti

Velmi volná rekonstrukce bitvy o zámek z doby 30leté války.


Historické souboje a velká rekonstrukce historické bitvy se odehraje v pátek 5. července před zámkem Mníškem pod Brdy a také v jeho romantické zahradě. Začínáme v 11.00 hodin, začátek bitvy je stanoven na 18.00 hodinu.

Třicetiletá válka je v plném proudu, všude se jen pustoší a rabuje a ani poddaní z mníšeckého panství se v této době svému osudu nevyhnou. Do Mníšku přitáhla švédská vojska, která neustále shání nějaký proviant. Vojáci, kteří křičí neznámou řečí, odnášejí slepice, dobytek a vše, co najdou k snědku. Vede je známý velitel, o kterém se ví, že nepohrdne žádnou kapkou alkoholu, Johann Banér. Ten zpustošil už dobrou půlku Čech a stále mu to není málo. Teď se píše rok 1639 a on se rozhodl srovnat se zemí i renesanční zámek Mitroviců, který se nachází nedaleko sídelního města Českého království.

Vraťte se s námi do této pohnuté doby a přijďte se podívat na volnou rekonstrukci bitvy a dobývání zámku Švédy. V předzámčí bude plno vojáků, kteří se chystají bojovat jako o život na obou stranách. Uprostřed bojové vřavy měli v nepřehledných situacích nelehký úděl, často sotva rozeznali nepřítele od příslušníka svého pluku. Všude plno prachu a kouře a ohlušujícího hluku z vypálených střel kanónů, děl a dalších zbraní.

Historická bitva o zámek proběhne v letošním roce v pátek 5. července od 18.00 do 19.00 hodin, ale bohatý program se připravuje po celý den od 11.00 do 17.00 hodin v zámecké zahradě i na louce před zámkem. Těšit se můžete na vystoupení skupin historického šermu a taneční vystoupení. Představí se Alotrium, Manus Regis, Rebel, Fuente Ovejuna, Balteus, Nevers, Animata, Krvavý regiment, Brandýská Garda, Plzeňští střelci, Golem, Ortel, Regius, Taurus.

A to zdaleka není všechno. Připraveny budou i ukázky řemesel jako vaření piva, kovářská dílna, dále vojenský tábor z 30ti-leté války, střelba z kanonu a cvičení mušketýrů. Součástí programu bude také sokolník, lukostřelba a samozřejmě dobové tržiště.

Celodenní vstupné bude 150 Kč, 130 Kč pro děti do výšky meče.

Večerní bitvy se účastní 130 účinkujících a celá bude provázena slovem moderátora Standy Berkovce.

Bojujeme za každého počasí a moc se těšíme, že se s námi přijdete bavit!

Termíny