Zahrady pod Pražským hradem opět otevřeny

Volný čas

Po včerejší krátké uzávěře z technických důvodů byly po odborné kontrole statikem k dnešnímu dni Zahrady pod Pražským hradem pro veřejnost opět otevřeny. O víkendu 8. – 9. 6. zde proběhne plánovaný Víkend otevřených zahrad.


IV. ročník celostátní akce ve dnech 8. – 9.6. 2013 od 14 do 19 hod. Zahrady pod Pražským hradem - SKRYTO V PODZEMÍ

V rámci IV. ročníku celostátní akce Víkend otevřených zahrad jsou v letošním roce právě Zahrady pod Pražským hradem centrálním propagačním místem celé akce.

Historie Víkendu otevřených zahrad

Myšlenka Víkendu otevřených zahrad vznikla v Londýně v roce 1998. Hlavním záměrem bylo otevřít pro veřejnost zahrady, které jinak jsou permanentně uzavřeny. Později tato myšlenka přešla i do jiných evropských států a rozšířila se také na zahrady veřejně přístupné. Ty v tento víkend otevřou prostory, které návštěvník běžně nemá možnost spatřit a nebo připraví zajímavé doprovodné programy jako jsou komentované prohlídky, speciální přednášky, workshopy, hry a dílničky pro děti apod. V prvním roce konání se do akce zapojily 3 zahrady v republice, ve druhém už 34 zahrad a v roce loňském to byl dvojnásobný počet objektů, tedy téměř 70 objektů a po celé republice 3900 návštěvníků.

SKRYTO V PODZEMÍ

Poprvé a naposled v historii otevřeme některá dvířka ukrytá v terasách zahrad a nahlédneme pod zem. Objevíme řadu podzemních prostor včetně unikátní původní barokní štoly. Zjistíme, k čemu sloužila tehdy a co je v ní ukryto dnes. Dozvíme se, kam vedou další chodby a odhalíme i důmyslný způsob zavlažování těchto unikátních terasovitých zahrad. Někdo může do chodeb a sklípků jen nakouknout, ale kdo je odvážný, vypraví se do ztemnělých podzemních prostor osobně.

A co máme ještě připraveno?

  • komentované prohlídky
    vždy v 15 a v 17 hod. (délka trvání cca 60 min.), vede ing. Mladá, specialistka na historické parky a zahrady
  • vysílání Čs. rozhlasu – „Výlety s Pavlem Kudrnou“,
    v sobotu od 14 – 15 hod., živé vysílání
  • výstava fotografií Zahrad z historie dávné i nedávné
  • promítání krátkých dokumentárních filmů o zahradách

Pražské nokturno, komentář - Vl.Ráž a Al. Vránová z r. 1956, dokumenty Pražské zahrady z 60. let

a co rodiny s dětmi? – Hej, bubáku, vylez ven! - prolézání chodeb, hrátky a dílničky……

A samozřejmě na závěr jen dodáváme, že nebude chybět ani možnost občerstvení, a to jak pod rozložitými korunami vzrostlých katalp, tak i s krásnými výhledy na červnovou Prahu.

VSTUPNÉ – obvyklé (80 Kč a 50Kč) a všechny aktivity uvnitř areálu - ZDARMA

  • Mgr. H. Doubková, kastelánka Zahrad pod Pražským hradem, tel. 777 353 478
  • www.palacove-zahrady.cz; www.vikendotevrenychzahrad.cz

Termíny