Noc galerií a Víkend otevřených zahrad

Volný čas

Bohatý program čeká návštěvníky kroměřížského zámku a zahrad příští týden. V pátek 7.6.2013 v rámci „Noci galerií“ proběhnou vernisáže výstav Artemisia Gentileschi – David rozjímající nad Goliášovou hlavou: restaurování 2011 – 2012 a Stín kvetoucí sakury – výběr japonského umění z českých sbírek. O víkendu 8.–9.6. komentované prohlídky otevřou brány Podzámecké a Květné zahrady.


V pátek 7.6. 2013 v 16:30h proběhne v Manském sále kroměřížského zámku slavnostní zahájení výstav Artemisia Gentileschi – David rozjímající nad Goliášovou hlavou: restaurování 2011 – 2012 a Stín kvetoucí sakury – výběr japonského umění z českých sbírek.

Artemisia Gentileschi – David rozjímající nad Goliášovou hlavou: restaurování 2011 – 2012

Ve starém inventáři obrazové sbírky olomouckých biskupů lze u jednoho z obrazů nalézt přípisek David mit dem Haubt Goliat in Schwarz vergolter Ram, vom Arthemio. Vynikající obraz byl posléze připisován různým autorům, až se určení autorství ustálilo na obecném přípisu „kopie dle obrazu Orazia Gentileschiho“. Nedávné restaurování obrazu a především důvody, které vedly k akceptování starého přípisu a tím pádem ke změně autorství, představí restaurátorská výstava na kroměřížském zámku. Výstava navazuje na předchozí počiny Muzea umění Olomouc, díky kterým se veřejnost seznámila s restaurováním významných děl z muzejních a arcibiskupských sbírek. (Arcidiecézní muzeum Kroměříž)

Stín kvetoucí sakury – výběr japonského umění z českých sbírek

Jádro výstavy tvoří sbírka barevných japonských dřevořezů z pozůstalosti malíře Karla Svolinského (1896 – 1986) uložené v Muzeu umění Olomouc, ve které diváci najdou většinu podstatných námětů japonských dřevořezů 19. století – figurální náměty, krajinu, květiny a ptactvo. Představí i orientální část slonovinové kolekce arcibiskupa Leopolda Prečava (1866 – 1947) ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, zejména miniaturní řezby ve slonovině, tzv.netsuke a okimono. Olomouckou kolekci doplní ukázky dřevořezeb ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. (Arcidiecézní muzeum Kroměříž)

Noc galerií zpestří i komentované prohlídky expozic II. patra zámku:

  • 17:30 – Stín kvetoucí sakury
  • 18:30 – Artemisia Gentileschi
  • 19:00 – Nová expozice 500 let zahradní kultury v Kroměříži
  • 19:30 – Nová expozice hudební sbírky a Manský sál

Akci hudbou doprovodí žáci ZUŠ Kroměříž, a to v obrazárně a historických sálech II. patra zámku.

Připraven je i program pro nejmenší návštěvníky. Od 16:00 do 18:00 hodin bude dětem k dispozici výtvarně naučná dílna v obrazárně a vzdělávací program Tajemství zámecké kaple.

V Galerii Orlovna budou v 17:30 a ve 21:00 hodin komentované prohlídky výstav CORPORA „S“ a Arcibiskupské vodárny. Také Muzeum Kroměřížska nachystalo speciální prohlídky od 16:00 do 21:00 hodin. V Památníku Maxe Švabinského to budou komentované prohlídky rozsáhlé expozice mapující celé tvůrčí období významného českého malíře a grafika a kroměřížského rodáka, jehož 140. Výročí narození si letos připomínáme. Pro děti budou připraveny zábavné kvízy a hádanky. Další komentované prohlídky se týkají výstavy Kroměřížské události, což je kolekce 200 fotografií ze sbírek muzea zachycujících významné události ve městě od roku 1860 do poloviny 20. století. Výstavu doplňují snímky z poslední návštěvy Maxe Švabinského v Kroměříži v roce 1933.

Závěr Noci galerií (21:00 – 22:30) bude ve znamení světel aneb „Rozviťme je!“. Na náměstí a na fasádách zámku bude dominovat světelná show, která návštěvníkům představí náměstí i zámek, díky světelným efektům v jiné podobě.

Občerstvení bude zajištěno v prostorách zámku, otevřená bude nejen zámecká restaurace a čokoládovna, ale návštěvníci budou mít možnost ochutnat víno z arcibiskupských sklepů.

Víkend otevřených zahrad 8.–9.6.2013

U příležitosti celoevropské akce Víkend otevřených zahrad nabídnou Květná a Podzámecká zahrada ve dnech 8. – 9. června pestrou nabídku doprovodných programů. Bude možné se zúčastnit tradičních komentovaných prohlídek zahrad. Květnou zahradu oživí africká kultura. Nově bude pamatováno také na rodiny s dětmi.

Probíhající obnova Květné zahrady nejen že není handicapem, nýbrž návštěvníkům se naskýtá jedinečná možnost sledovat průběh znovuzrození historické zahrady. Zájemci budou mít možnost zúčastnit se po oba dva dny komentovaných prohlídek na téma Památková obnova zahrady a archeologický průzkum. Začátky prohlídek jsou v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Pro rodiny s dětmi je v sobotu od 14:00 do 16:00 hodin připravena zábavná procházka Květnou zahradou s plněním úkolů pod názvem „Hrajeme si v Libosadu“. K dispozici budou nové Zahradní domalovánky vydané Národním památkovým ústavem. Během Víkendu otevřených zahrad bude vstup do Květné zahrady zdarma.

Jako součást Afrického dne pořádaného Domem kultury v Kroměříži se v Květné zahradě mezi 16:00–22:00 h uskuteční tematický program, jehož součástí je vernisáž výstavy afrických soch z Tanganenge (Zimbabwe) a Lalibela (Etiopie), hudební vystoupení, promítání filmů a jiné. Účast na této akci je zpoplatněna. Více na www.dk-kromeriz.cz/494a-africky-den-2013

V Podzámecké zahradě budou v sobotu 8. června probíhat od 11:00, 13:00 a 15:00 hodin komentované prohlídky s průvodcem, tentokrát na téma „Zajímavé dřeviny“. Místem srazu zájemců je vchod do zahrady z ulice Na Kopečku. Na neděli 9. června od 14:00 do 17:00 hodin připravili studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříž ve spolupráci s Památkovým ústavem program nazvaný „Pohádková Květná zahrada“. V zahradě na Vás budou čekat pohádkové bytosti, soutěže, výtvarné dílny, hudební i taneční vystoupení a další překvapení.

Myšlenka otevřít návštěvníkům alespoň na omezenou dobu nepřístupná zelená zákoutí se zrodila v Londýně v roce 1998 a dnes se již jedná o celoevropskou akci. Vždy druhý víkend v červnu se otevírají běžně nepřístupné zahrady nebo jejich části. Přístupné zahrady chystají pro své návštěvníky netradiční program. Více na www.vikendotevrenychzahrad.cz

Další informace najdete na webech: www.zamek-kromeriz.cz, http://www.muzeum-km.cz

Plakát Rozsiťme je! ke stažení ZDE

Pozvánka k víkendu otevřených zahrad ZDE

Kontakty a informace:
  • Ing. Martin Krčma, kastelán Státního Arcibiskupského zámku v Kroměříži, 573 502 015, 725 173 391, krcma@kromeriz.npu.cz
  • Ing. Lenka Křesadlová PhD., specialistka na historickou zeleň, 573 301 453, 724 808 266, kresadlova@kromeriz.npu.cz, www.nczk.cz
  • Mgr. Dagmar Šnajdarová, tiskový referát, PR  NPÚ Kroměříž, 573 301 435, 725 308 460, snajdarova@kromeriz.npu.cz
Termíny