Letní filmový maraton - Chorvatský film 21. století

Film

Vsetín se v polovině června stane městem filmových fanoušků. Letní filmový maraton se letos zaměří na chorvatský film 21. století. Hlavním hostem maratonu bude Dalibora Matanić, který je momentálně jedním z nejpopulárnějších chorvatských režisérů. Filmový maraton bude trvat 3 dny, začne 14. června 2013 a je součástí festivalu Vsetín a Vrgorac Lidé-Film-Hudba Chorvatska.

Vsetínský Letní filmový maraton je akce s patnáctiletou tradicí. V posledních několika letech si získal renomé mezi filmovými nadšenci i odborníky systematickým mapováním kinematografií zemí Balkánského poloostrova.

Výběr hlavního tématu pro aktuální ročník festivalu ovlivnila blížící se událost – plánovaný vstup Chorvatska do Evropské unie.  A právě na chorvatský film 21. století je maraton zaměřen.

 „Program festivalu je poskládán tak, aby představil posledních 12 let chorvatské kinematografie a co největší počet režisérů včetně Dalibora Mataniće, který v něm bude mít retrospektivu a osobně přijede do Vsetína. Žánrově je maximálně pestrý. Záměrně jsme vybírali filmy, které v České republice nebyly promítány. Domnívám se, že pouze 4 filmy mohli čeští diváci vidět buď v Karlových Varech, nebo na Febiofestu. Dalších 15 filmů bude mít ve Vsetíně svou českou premiéru. Podařilo se nám s chorvatskými producenty dojednat povolení k projekcím filmů, které dohromady tvoří unikátní a velmi reprezentativní kolekci.“ prozrazuje Jiří Fiala, dramaturg Letního filmového maratonu ve Vsetíně.

Mezi zajímavosti letošního Filmového maratonu patří film Úly, který vznikl v koprodukci Chorvatska, Česka a dalších tří zemí. Dále pak uvedení hororu Zatopený hřbitov, kde ztvárnil jednu z hlavních rolí český herec, režisér a spisovatel Jiří Menzel. Novinkou maratonu je letní kino, které uvede večer před zahájením festivalu romantickou hudební komedie Zazpívejte nějaký lovesong s hudbou kultovní punkové kapely Hladno pivo.

Kompletní program Letního filmového maratonu a další informace mohou zájemci najít na stránkách www.fkvsetin.cz. Zde se mohou předem akreditovat a získat zlevněnou vstupenku jak na maraton, tak na koncert kapely Mr. LocoProgram festivalu Vsetín a Vrgorac Lidé-Film-Hudba Chorvatska je na webové stránce www.dkvsetin.cz. Jsou zde uvedené openair akce a další informace prezentující kulturu CHORVATSKA.

Účinkují


Dalibor Matanić

Další dokumenty k akci

  
Termíny