Fleur de lys - Slavnosti lilií v klášteře Zlatá Koruna

Volný čas, Pro děti

Lilie – květina králů Francie – se v letošním roce stává leitmotivem oblíbených květinových výstav v historických interiérech. Projekt Fleur de lys – Slavnosti lilií začíná 27. dubna 2013 v klášteře Zlatá Koruna a postupně vyzdobí interiéry dalších šesti památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem na území krajů Jihočeského, Vysočina a Jihomoravského. Výstavy květinových vazeb se zároveň konají v rámci celorepublikového projektu Rok francouzské kultury.


Obliba aranžování květin v historických interiérech rok od roku vzrůstá. Letošní projekt Slavnosti lilií navazuje na loňskou sérii úspěšných výstav věnovaných tulipánům v renesanci. Květ lilie, francouzsky Fleur de lys, byl vybrán záměrně, protože koresponduje s projektem Rok francouzské kultury. „Lilii, symbol čistoty, si jako svůj hlavní znak zvolili francouzští králové ve 12. století. Odtud se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii. Zároveň je lilie součástí znaku cisterciáckého řádu,“ vysvětluje důvod výběru letošního tématu Slávek Rabušic, autor projektu a specialista na aranžování květin v historickém interiéru.

Prvním dějištěm květinových výstav se stane cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně. „V letošním roce slaví klášter 750 let od svého založení. Proto jsme velmi poctěni možností přivítat první obdivovatele květinových aranžmá právě zde. Výstava historických květinových vazeb se ve zlatokorunském klášteře koná zcela poprvé,“ vyzdvihuje ojedinělou událost kastelánka kláštera Lenka Tondlová. Zároveň dodává, že jedinečnou příležitost zhlédnout část květinových vazeb v podmanivé večerní atmosféře budou mít zájemci už v pátek večer 26. dubna 2013 od 20:30 hod. v rámci večerní prohlídky kláštera. Návštěvníci jsou také zváni na speciální přednášku Dějiny aranžování květin – lilie, která se koná v sobotu 27. dubna 2013 od 11 hodin v koncertním sále. Přednášet bude autor projektu Fleur de lys Slávek Rabušic. Vstupné je zdarma.

Na tvorbu historizujících i nadčasových květinových dekorací je zapotřebí zhruba tisícovka květů. „Kromě lilií se v nich objeví také růže, hyacinty, letní fialy, karafiáty nebo kopretinové chryzantémy a vše bude doplněno zelení v podobě palmových listů, italského ruscusu či cycasů,“ vyjmenovává jednotlivé součásti květinových aranží Slávek Rabušic. Květinovým vazbám bude vládnout barva bílá, žlutá, fialová, purpurová a růžová. Květiny provoní a vyzdobí interiéry kláštera buď ve statických instalacích ve stojanech nebo na okenních římsách či stolech. Vynechána nebude ani výzdoba kaple Andělů strážných.

Slavnosti lilií se dále objeví na zámcích Kratochvíle, Vranov nad Dyjí, Telč, Jaroměřice nad Rokytnou a Třeboň a závěrečnou destinací bude hrad Veveří na jižní Moravě. Na každém ze zúčastněných objektů bude kromě živých květin vystaven také panel s informacemi o jednotlivých zastoupených objektech. „V době průběhu výstav se plánuje například převézt symbolicky některý z exponátů z jednoho objektu na další s fotodokumentací balení, nakládky, převozu a následné instalace do další výstavy,“ dodává k projektu Slávek Rabušic. Výstavy budou doplněny přednáškami, komentovanými a nočními prohlídkami a kulturním programem.

 

Program výstavního cyklu:

Název výstavy:            „Fleur de lys“

Místo:               Klášter Zlatá Koruna

Termín:             27. dubna – 5. května

 

Název výstavy:             „Kratochvíle s lilií“

Místo:               SZ Kratochvíle

Termín:             31. května – 9. června

 

Název výstavy:             „Vranovská lilie“ (13. ročník)

Místo:               SZ Vranov nad Dyjí

Termín:             7. – 12. června

 

Název výstavy:             „Hostina pro Zachariáše a Kateřinu“

Místo:               SZ Telč, Justiční sál

Termín:             9 - 16. června

 

Název výstavy:            „Ve znaku lilie“

Místo:               SZ Jaroměřice nad Rokytnou

Termín:             28. června – 7. července

 

Název výstavy:  „Lilie pro kněžnu Eleonoru“

Místo:               SZ Třeboň, Hrobka Schwarzenberků

Termín:             27. – 31. července

 

Název výstavy:             „Osm století s lilií – královská na královském“

Místo:               SH Veveří

v rámci semináře „Aranžování květin v historickém interiéru“ a oslav 800 let o první zmínce o hradu

Termín:             7. – 13. září

***

Kontakty:

Lenka Tondlová, kastelánka kláštera Zlatá Koruna, 724 663 767, tondlova@budejovice.npu.cz

Slávek Rabušic, autor projektu Fleur de lys, 603 216 650, kvetiny@rabusic.cz

Mgr. Jitka Skořepová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ ÚPS České Budějovice, 386 356 921, 602 626 736, skorepova@budejovice.npu.cz

 

Termíny