Dětský svět

Volný čas, Pro děti

Od 1. července 2013 mohou návštěvníci zámku Jánský vrch – v hostinských pokojích třetího patra zámku – obdivovat výstavu historických hraček „Dětský svět“. Vystaveny budou hračky pro kluky i holky – kočárky, panenky, stavebnice, autíčka, pokojíčky pro panenky apod.


Hračky, zapůjčené pro výstavu na zámku Jánský vrch, pocházejí z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Bude vystaveno na několik desítek hraček prezentujících především život dětí z šlechtických rodin. Jde o hračky historické, úplně nejmladší pocházejí z období 1. republiky.

Hračky existují již po tisíce let a jsou předmětem her dětí i dospělých. Hračkou upoutáte pozornost dítěte, zabavíte ho nebo můžete rozvíjet jeho motorické a psychické schopnosti. Až do 19. století bylo hlavní surovinou k výrobě hraček dřevo, postupem času přibývaly hračky z kovu, z porcelánu a dalších materiálů. Po druhé světové válce nastupují syntetické materiály a začínají se objevovat hračky z umělých hmot. K masové produkci hraček dochází ve 20. století. Mezi oblíbené hračky vždy patřily mechanické hračky, dětské loutkové divadlo, autíčka, vláčky apod.

Výstavy hraček – zejména těch historických – jsou v poslední době v módě. Nejspíš je to proto, že na čas dětských her většinou vzpomínáme rádi a s nostalgií, a nezáleží na tom, v jaké době a prostředí jsme své dětství prožili. Hračky prostě k našim životům patří. Proto je nejen rádi vlastníme, ale také sbíráme a ještě raději je chodíme obdivovat.

Výstava potrvá do 31. srpna 2013.

Plakát k výstavě ZDE

 

Kontakty a informace:

  • Bc. Kateřina Danielová, kastelánka SZ Jánský vrch, 602 951 712, danielova@olomouc.npu.cz
  • Mgr. Dagmar Šnajdarová, tiskový referát, PR  NPÚ ÚPS v Kroměříži, 573 301 435, 725 308 460, snajdarova@kromeriz.npu.cz,  www.facebook.com/npukm
Termíny