"Kratochvíle s lilií"

Volný čas, Pro děti

Lilie – květina králů Francie – se pro letošní rok stala leitmotivem oblíbených květinových výstav v historických interiérech. Projekt Fleur de lys – Slavnosti lilií se od soboty 1. června přesouvá na renesanční zámek Kratochvíle a potrvá do čtvrtka 6. června. Výstavy květinových vazeb se zároveň konají v rámci celorepublikového projektu Rok francouzské kultury a propojují památkové objekty v krajích Jihočeském, Vysočina a Jihomoravském.


Letošním již druhým dějištěm květinových výstav se stane skvost jihočeské renesance - zámek Kratochvíle. „Po loňském úspěšném zapojení do projektu Tulipán v renesanci jsme se i letos rozhodli představit návštěvníkům zámek zkrášlený tisícovkou květů ve stylu nazvaném „kratochvíle s lilií,“ láká k návštěvě kastelán zámku Vojtěch Troup. „Lilie neodmyslitelně patří k renesanční výzdobě, ale zároveň je vnímána jako symbol čistoty a květina Panny Marie, jejímuž narození je zasvěcena i zámecká kaple,“ vysvětluje kastelán tématické propojení projektu Fleur de lys se zámkem Kratochvíle.

Na tvorbu historizujících i nadčasových květinových dekorací je zapotřebí zhruba tisícovka květů. „Kromě čtyř stovek lilií se v nich objeví také matioly, hyacinty, letní fialy, karafiáty nebo kopretinové chryzantémy a vše bude doplněno zelení v podobě palmových listů, italského ruscusu či cycasů,“ vyjmenovává jednotlivé součásti květinových aranží Slávek Rabušic, autor projektu a specialista na aranžování květin v historickém interiéru. Květinovým vazbám bude vládnout barva bílá, žlutá, růžová, fialová a karmínově červená. Květiny provoní a vyzdobí interiéry zámku buď ve statických instalacích ve stojanech nebo na okenních římsách či stolech. Květinové aranže navíc obohatí maketa fontány, kterou floristé umístí uprostřed Horního sálu v prvním patře zámku.

O víkendu 1. – 2. června budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost zažít nevšední atmosféru večerního zámku, nasvíceného živým ohněm a svíčkami a navíc ozdobeného a provoněného stovkami květin. Tato speciální večerní procházka zámkem začíná po oba dny ve 20:30 hod. Zájemci budou moci nerušeně volně procházet zámeckými interiéry. Sobotní večerní procházka bude navíc obohacena doprovodným slovem Slávka Rabušice o historických květinových vazbách.

Z důvodů vysoké vody se plánovaná večerní prohlídka zámku dne 2. června 2013 nekoná.

Květinové vazby jsou k vidění v rámci prohlídkové trasy každý den od 1. do 6. června, a to mimořádně i včetně pondělí, od 9:00 do 17:30 (poslední prohlídka začíná v 16:30). Po dobu trvání květinové výzdoby bude umožněno fotografování těchto vazeb i v interiérech zámku.

Obliba aranžování květin v historických interiérech rok od roku vzrůstá. Letošní projekt Slavnosti lilií navazuje na loňskou sérii úspěšných výstav věnovaných tulipánům v renesanci. Květ lilie, francouzsky Fleur de lys, byl vybrán záměrně, protože koresponduje s projektem Rok francouzské kultury. „Lilii, symbol čistoty, si jako svůj hlavní znak zvolili francouzští králové ve 12. století. Odtud se květ lilie dostal do znaku mnohých měst ve Francii,“ vysvětluje důvod výběru letošního tématu Slávek Rabušic.

Slavnosti lilií se dále objeví na zámcích Vranov nad Dyjí, Telč, Jaroměřice nad Rokytnou a Třeboň a závěrečnou destinací bude hrad Veveří na jižní Moravě. Výstavy budou doplněny přednáškami, komentovanými a nočními prohlídkami a kulturním programem.

Termíny