Svátek růžových vín

Volný čas

Prvního května se ve státní svátek představí moravská a česká růžová vína letos již popáté během Svátku růžových vín v Praze. Moravská a česká růžová vína jsou rok od roku stále populárnější, a tak jako v předchozích letech se na zmíněné akci očekávají tisíce návštěvníků.

 

Svátek růžových vín je oblíbenou akcí pro celou rodinu. Atraktivní lokalita Villy Richter a přilehlé Svatováclavské vinice na Pražském hradě přitahuje nejen Pražany, ale i zahraniční turisty, kteří se tak mohou objevit další z jedinečných klenotů České republiky. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat vzorky od 29 menších vinařů i větších vinařských firem, a to na jedné z nejhezčích pražských vyhlídek. Akce se koná od 10 do 18 hodin a vstupné, které zahrnuje degustační mince a katalog prezentujících vinařství, činí 100 Kč. Akce se koná za finační podpory Vinařského fondu. „Svátek růžových vín ve Ville Richter je akcí, na které se podílíme každoročně s radostí. Vždy rádi vidíme obrovské množství zájemců o moravská a česká růžová vína, která jsou velmi kvalitním produktem i v mezinárodním srovnání, jak dokazují výsledky z mnoha prestižních soutěží,“ řekl ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR.

 

Jednou z dalších pražských akcí je také např. degustační slavnost růžových vín a klaretů „Růžový máj 2013“, která se konají 18. května na náměstí Jiřího z Poděbrad v rámci Farmářských trhů. 

 

Více o moravských a českých růžových vínech na www.ruzove.cz a více o růžových akcích na www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz. 

 

Co je to rosé?

 

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). V České republice se nejvíce používají hrozny odrůd Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon. Růžové víno není určeno k archivování. Mělo by se pít mladé, dokud má svěží ovocnou chuť a vůni. Nejlépe do jednoho až dvou let od sklizně. Růžová vína se chlubí celou škálou barevných odstínů – od růžovošedé, přes jemně lososovou, sladce malinové tóny až po měděnou, v závislosti na zvolené odrůdě hroznů a technologii jejich zpracování.

 

Pro více informací:

 

Ing. Nikol Kaštanová, Vinařský fond ČR                                                              

E-mail: kastanova@vinarskyfond.cz                                 

Tel.:  +420 777 092 865

 

Mgr. Jana Škrletová, Omnimedia, s.r.o.                                                              

E-mail: j.skrletova@omnimedia.cz                                 

Tel.:  +420 602 355 069

Kontakty

www.ruzove.cz

Termíny